Dzieje sięGłogów

Ksiądz z gminy Pęcław organizuje Bieg po Wolność o puchar biskupa2 min na czytanie

Stworzyli zielony zakątek koło kościoła. Wstęgę przecinał biskup i prezydent 4

Ksiądz proboszcz z Białołęki Sebastian Kluwak razem z gminą Pęcław organizuje pierwszą imprezę dla biegaczy – Bieg po Wolność o Puchar Biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. – Każdy ma jakieś zniewolenia – proboszcz uważa, że idea jest szczytna i trafiona. A wolność jest dla każdego.

To będzie pierwszy taki bieg. Ma się odbyć 24 września na terenie gminy Pęcław. Start i meta będą pod kościołem w Białołęce. „Bardzo chętnie obejmę powyższe przedsięwzięcie moim honorowym patronatem” – napisał biskup Tadeusz Lityński na propozycję księdza Kluwaka, który go poinformował, że razem z wójtem gminy organizują taki bieg parafialno – gminny.

Radoxim 5

Bieg po Wolność, na różnych dystansach, najdłuższy na 10 km. – Ja już trenuję. Także zamierzam wziąć udział i biec, chyba dam radę na 5 kilometrów – zapowiada ksiądz proboszcz Sebastian Kluwak. Wójta nie pytaliśmy, ale Artur Jurkowski jest sportowcem. Startuje co tydzień na zawodach i dla niego przebiec 10 km to prosta sprawa. Teraz ma w swojej gminie konkurenta w postaci księdza proboszcza. – Ja dopiero zaczynam – śmieje się ksiądz Sebastian.

To ma być wydarzenie nie tylko dla biegaczy z naszego rejonu, lecz również dla osadzonych w dwóch jednostkach penitencjarnych: w zakładzie karnym oraz w zakładzie poprawczym w Głogowie, gdzie ksiądz proboszcz także pracuje. – Bardzo chciałbym, aby obie jednostki się włączyły. Bieg jest po wolność, idea biegu tu jak najbardziej pasuje – zapewnia proboszcz.

„Wydarzenie takie posiada potencjał ewangelizacyjny, ale ponadto – jak ufam – stanie się przyczynkiem do integracji społeczności lokalnej oraz wpisze się w program duszpasterski, wychowawczy i resocjalizacyjny we wspomnianych jednostkach penitencjarnych” – ocenił biskup Tadeusz Lityński, który organizatorom i wszystkim uczestnikom biegu udzielił z serca pasterskiego błogosławieństwa oraz powierzył ich wstawiennictwu najświętszej Marii Panny z Rokitna i Pierwszych Męczenników Polski, patronów diecezji.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się