Zamknij

Lekarze mecenasami malarstwa

13:30, 04.06.2021 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 13:30, 04.06.2021
Skomentuj
reo

Ewa i Jarosław Kachnowicz zawodowo leczą oczy, a prywatnie otwierają nam na starówce okno na świat sztuki.

To będzie miejsce, jakiego w Głogowie nigdy nie było. I pewnie inni nam go szczerze pozazdroszczą. Wzbogaci naszą starówkę i wzniesie w wyższy wymiar. Małżeństwo okulistów zmieniło lokal po swoim salonie optycznym w kamienicy przy ul. Balwierskiej w autorską galerię malarstwa Telemacha Pilitsidisa pod swoim mecenatem. Z zachwytu dla jego twórczości, której bogactwem pragną się dzielić. To recepta pary lekarzy dla głogowian na rozwój i pełniejsze życie - kontakt ze sztuką.

Zaczęło się od przyjaźni dwóch humanistów - lekarza i artysty, pogłębianej od 25 lat przez cotygodniowe rozmowy o sztuce, poezji, o filozofii. Państwo Kachnowicz są zafascynowani twórczością artysty z Głogowa, jej rangę i klasę stawiają obok największych mistrzów. - Mimo że odwiedziliśmy mnóstwo światowych galerii i muzeów sztuki, to w obrazach Telemacha zawsze odkrywamy coś nowatorskiego, coś głębokiego, coś co pobudza nasze emocje. Stąd narodził się pomysł, że w Głogowie jest potrzebne miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli się z jego sztuką spotkać - mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz.

Impulsem była przeprowadzka mistrza do nowej pracowni i odkrycie zbioru jego obrazów, które dziesiątki lat przeleżały w schowku ukryte przed ludzkim okiem. - Zobaczyłem, ile w tych obrazach jest bogactwa, miałem to szczęście i przyjemność - mówi dr Jarosław Kachnowicz. Sfotografował je zanim spoczęły w nowym schowku. - I właśnie to było bodźcem, że to byłaby wielka strata - nie ma wątpliwości, że obrazy tak piękne i różnorodne, co jest rzadkością nawet u najsłynniejszych malarzy, trzeba pokazać. - Zaproponowaliśmy Telemachowi, żeby powstała taka galeria, mini galeria - mówią właściciele. I stworzyli ją u siebie, jest gotowa do otwarcia.

- Chcielibyśmy, by ta galeria była oknem na świat w Głogowie, by przy okazji prezentacji prac mistrza Telemacha ludzie mogli być bliżej sztuki - mówi pani Ewa. Im kontakt ze sztuką i takimi ludźmi jak mistrz daje w życiu coś, czego brakuje w codzienności. - To coś, co jest częścią każdego człowieka i co powinniśmy w sobie rozwijać i odkrywać. Często pogoń za małymi sprawami lub za wielkim sukcesem odbiera możliwość odkrycia w sobie tego, co jest w człowieku najważniejsze - pragnienie piękna, kontaktu z dobrem, umiłowanie sztuki - to wszystko budzi wrażliwość i powoduje, że jesteśmy lepszymi ludźmi - dodaje dr Kachnowicz.

Oboje są przekonani, że większa obecność sztuki, kontakt z artystami, są tak samo ważne w przestrzeni publicznej i w życiu każdego człowieka, potrzebne już od dziecka. - Bylibyśmy społeczeństwem, które szukałoby raczej wspólnego mianownika niż różnic, bylibyśmy ludźmi, którzy w tym życiu widzieliby coś więcej niż konsumpcjonizm - dodaje. Dlatego stworzyli galerię i otwierają ją dla nas, dzielą się tym co kochają.

Marzeniem właścicieli jest, by mistrz Telemach bywał w galerii, by można było go spotkać, porozmawiać o malarstwie. A ma wielką wiedzę o historii sztuki, chętnie się nią dzieli, opowiada niezwykle ciekawie. Przygotowali biblioteczkę z książkami Telemacha Pilitsidisa, by można było poznać również jego poezję. - A słowem operuje równie pięknie jak pędzlem - mówi pan Jarosław uśmiechając się do przechodniów, którzy zatrzymują się z dziećmi i przez okno oglądających obrazy.

Otwarcie galerii już w przyszłą sobotę (12.06.) o godz. 13. Premierowa wystawa liczy 34 obrazy - doskonale skomponowany przekrój twórczości mistrza - wczesne, najnowsze, inspirowane malarstwem Picassa, Basquiata, Goi, Klimta. Trudno oderwać wzrok, żal wychodzić, to miejsce koi i wycisza. Nawet małe dzieci. - Można przyjść i spędzić tutaj długie minuty, by te obrazy oglądać - państwo Kachnowicz przyznają, że sami często odpoczywają tu po pracy. - Obrazy będą podlegać rotacji, by te dzieła, które nadal spoczywają w magazynku, mogły ujrzeć światło dzienne i były oglądane - zapowiadają. Ponoć mistrz namalował już 6 tys. prac. Z tego okna na świat u naszych okulistów długo będziemy mieć piękny widok.

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%