Zamknij

KGHM patronem dwóch kierunków na Politechnice Wrocławskiej - geoinformatyki oraz geodezji i kartografii

13:02, 29.12.2023 . Aktualizacja: 13:06, 29.12.2023
Skomentuj

Współpraca między KGHM a Wydziałem Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej przynosi nowatorskie projekty naukowo-badawcze. Dzięki patronatowi miedziowej spółki uczelnia jeszcze lepiej wykorzysta możliwości rozwoju, a przede wszystkim potencjału studentów innowacyjnych kierunków studiów.

Porozumienie o objęciu patronatem geoinformatyki oraz geodezji i kartografii zostało zawarte w murach uczelni przez profesora Arkadiusz Wójsa, rektora Politechniki Wrocławskiej oraz Marka Makucha, Dyrektora Naczelnego ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w KGHM.

Umowa jest podsumowaniem współpracy z wydziałem Politechniki, w ramach której wykonywane są analizy deformacji powierzchni terenów górniczych z wykorzystaniem techniki interferometrii satelitarnej czy też realizacja projektów badawczych takich jak: AMICOS oraz VOT3D. Głównym celem projektu AMICOS była identyfikacja czynności w zakresie utrzymania ruchu podziemnych przenośników taśmowych, które mogą zostać zrobotyzowane. Zadaniem projektu VOT3D jest z kolei budowa systemu modelowania i optymalizacji sieci wentylacyjnej kopalń głębokich, opartego na danych przestrzennych uzyskanych ze skanowania wyrobisk skanerami mobilnymi, co pozwoli na eliminację czynników obniżających wydajność kopalnianej sieci wentylacyjnej.

KGHM jest innowacyjną firmą, dlatego niezmiernie cieszy nas fakt, że takie ośrodki badawczo-naukowe jak Politechnika Wrocławska, również mają takie nowoczesne podejście. Umowa otwiera nam szereg nowych możliwości. Od konsultowania nowych programów studiów, poprzez proponowanie kierunków współpracy badawczo-rozwojowej w obszarach nowoczesnych technologii, geodezji i kartografii oraz geoinformatyce. Co docelowo ma sprawić, że do naszych Oddziałów trafi wykwalifikowana kadra i będzie stanowić o sile Miedziowego Giganta

– powiedział Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM Polska Miedź S.A.

– Dzisiejsza umowa wpisuje się w strategię rozwoju naszej uczelni, w której założyliśmy m.in. wzmocnienie partnerstw z otoczeniem gospodarczym. Porozumienie z firmą KGHM umożliwi studentom i doktorantom Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii zdobywanie tak ważnego doświadczenia zawodowego poza uczelnią i dodatkowo zagwarantuje im bliski kontakt z nowoczesnymi technologiami – podsumował spotkanie z przedstawicielami KGHM Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Kierunki patronackie KGHM w ofercie wrocławskiej uczelni znajdują się od niedawna i są odpowiedzią i na wyzwania stojące przed współczesnymi naukami o Ziemi oraz przemysłem.

Absolwenci geodezji i kartografii trafiają na rynek pracy jako osoby posiadające umiejętności pozyskiwania danych przestrzennych z wykorzystaniem nowoczesnych technik pomiarowych za pomocą dronów czy scanningu laserowego, co bardzo przydaje się w szeroko rozumianym monitoringu środowiska oraz wykrywaniu zagrożeń naturalnych czy rekultywacji terenów pogórniczych.

Z kolei absolwenci geoinformatyki potrafią wykorzystywać nowoczesne technologie informatyczne i metody programowania do przetwarzania zbiorów danych (także w chmurze), znają także metody uczenia maszynowego oraz systemy baz danych przestrzennych.

Patronat najwięcej zmienia w życiu studentów kierunków – w ślad za nim zawarte zostaną umowy umożliwiające realizację praktyk grupowych w oddziałach górniczych KGHM, co zdecydowanie wzmocni kompetencje przyszłych absolwentów uczelni.

Absolwenci uczelni rokrocznie zasilają szeregi pracowników KGHM, tworząc grono osób zatrudnionych przede wszystkim w dozorze oraz stanowiskach kierowniczych.

 

LUK 

Źródło: KGHM 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%