Artykuł Informacyjny

Odgrzybianie klimatyzacji to wręcz obowiązek2 min na czytanie

Odgrzybianie klimatyzacji to wręcz obowiązek 1

Lepiej dbać o swoje zdrowie – także podczas jazdy samochodem. Sprawna klimatyzacja nam w tym pomoże.

Marcin Jędrzejczyk z Autoserwisu Piastowska znajdującego się przy ul. Piastowskiej 5 w Głogowie potwierdza – wiosną coraz więcej kierowców do nich zagląda na przegląd klimatyzacji. – I prawidłowo – mówi nam, że kanały wentylacyjne to dobre środowisko do powstawania różnego rodzaju bakterii, grzybów i pleśni. Są one bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. – Dlatego przynajmniej raz w roku zaleca się odgrzybianie klimatyzacji – dodaje, bo klimatyzacja poprawia również komfort podróżowania. Latem unikamy upałów, zimą pomaga nam w odparowaniu szyb.

Mechanicy zachęcają, by odgrzybianie klimatyzacji wykonywać zaraz po zimie, czyli podczas wiosennego przeglądu samochodu – kiedy zmieniamy opony, sprawdzamy stan hamulców i zawieszenia. Wymieniamy wycieraczki czy płyn do spryskiwaczy. – Jesienią i zimą na dworze jest duża wilgoć, która sprzyja bakteriom w kanałach wentylacyjnych. Nie widzimy tego, ale w środku jest ich naprawdę dużo. Często o tym, że to czas na ten zabieg, przypomina nam nieprzyjemny zapach wydostający się z kanałów wentylacyjnych – mówi nam Marcin Jędrzejczyk z Autoserwisu Piastowska przy ul. Piastowskiej 5 w Głogowie radząc, że to szczególnie ważne, gdy kupujemy używane samochody nie mając pewności, kiedy po raz ostatni klimatyzacja została w nim odgrzybiona. Wraz z odgrzybianiem jej należy wymienić filtr kabinowy, który kosztuje kilkadziesiąt złotych. Oczywiście to jest uzależnione od marki pojazdu.

Cena odgrzybiania zależy od metody – Najtańszą metodą którą możemy wykonać samodzielnie jest użycie piany do odgrzybiania, Dużo lepszą metodą ale i trochę droższą jest ozonowanie. – Tej pierwszej praktycznie już nie wykonujemy. Bakterie gromadzą się również w tapicerce, podsufitce czy pomiędzy plastikami. Zwłaszcza w czasie epidemii koronawirusa kierowcy doceniają tę metodę – dodaje Jędrzejczyk. Koszt w granicach 50 zł za samochód osobowy nie jest wydatkiem dużym a mamy pewność że mamy odgrzybione i zdezynfekowane całę wnętrze auta. Ciekawym rozwiązaniem które pojawiło się na rynku od niedawna są filtry kabinowe dla alergików. – One zdecydowanie lepiej filtrują powietrze nie wpuszczając do środka tych wszystkich pyłków, które powodują u nas alergię. Objawy alergiczne bywają różne – od kataru po załzawione oczy. Takie kłopoty na drodze mogą nas dekoncentrować w trakcie jazdy. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego – wylicza. Koszt takiego filtra jest nieznacznie wyższy od tradycyjnego filtra. Zaprasza na ta wszystkie usługi właśnie do nich – do Autoserwisu Piastowska na Starym Mieście.
RED

Zobacz inne