Dzieje sięFotoGłogów

Pielęgniarki potrzebne od zaraz. Jest pewna praca i coraz wyższa płaca5 min na czytanie

Pielęgniarki potrzebne od zaraz. Jest pewna praca i coraz wyższa płaca 15

O tym, że są na wagę złota, słyszymy od dawna. Przekonać się o tym mogliśmy szczególnie w ostatnich miesiącach – w trakcie epidemii. Mowa oczywiście o pielęgniarkach i położnych. To zawód deficytowy w powiecie głogowskim, województwie, ale i Polsce. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie, w ubiegłym roku akademickim, wręczono dyplomy ukończenia studiów licencjackich pierwszemu rocznikowi. To 38 osób z czego aż 20 z nich znalazło zatrudnienie w Głogowskim Szpitalu Powiatowym.

Był to jeden z tematów, które poruszono na dzisiejszej (28.09.) konferencji prasowej w PWSZ. Edward Schmidt, prezes szpitala, nie ukrywał, że na ten moment potrzeba drugie tyle. I pracy dla nich na pewno nie zabraknie przez kolejne kilkanaście lat. – Rocznie na emeryturę przechodzi od 5 do 10 pielęgniarek – wyliczał.

Udział w spotkaniu wzięła również Anna Szafran, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Przytaczała dane statystyczne. Te nie są dla nas dobre, bo na tysiąc mieszkańców w Polsce przypada zaledwie 5 pielęgniarek a to jeden z najgorszych wyników w Europie. – Statystyki wciąż są negatywne – zaznaczała.

Na szczęście stale – od 2014 roku, czyli od momentu, kiedy pielęgniarki zarabiają coraz więcej – rośnie liczba absolwentów. Warto podkreślić – urosła prawie trzykrotnie. – Musimy tworzyć pozytywny klimat wokół zawodów medycznych. Zwłaszcza wokół pielęgniarek i położnictwa. Należy namawiać do tego, kiedy jeszcze rekrutacja trwa, osoby zastanawiające się nad przyszłością podjęły naukę na jednym z dolnośląskich takich kierunkach – dodawał Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa Dolnośląskiego.

PWSZ w Głogowie zapewnia bardzo dobre warunki kształcenia. To wykwalifikowana kadra pedagogiczna czy nowoczesny sprzęt. Już wkrótce powstaną tam pracownie w ramach centrum symulacji medycznej. Pisaliśmy o tym: TUTAJ.
RED

Podziel się informacją ...
  • 28
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się