Zamknij

Sokoły z głogowskiej huty mają pierwsze jajko! Może to już wiosna? 

14:26, 17.03.2023 . Aktualizacja: 14:35, 17.03.2023
Skomentuj

- Wczoraj (16.03.) w gnieździe na kominie Huty Miedzi Głogów II pojawiło się pierwsze jajo sokoła - z radością informuje Sylwia Jurgiel, rzeczniczka KGHM Polska Miedź S.A. i dodaje, że po złożeniu przez samicę ostatniego jaja rozpocznie się 32-dniowy okres ich inkubacji, a pisklęta powinny wykluć się pod koniec kwietnia.

Rodzicami  jajka - na razie jedynaka, są Bohun i Szira. Sylwia Jurgiel przypomina, że po tym, jak w 2008 roku w Hucie Miedzi Głogów stwierdzono nieudaną próbę gniazdowania sokoła wędrownego, aby umożliwić ptakom bezpieczne wyprowadzanie lęgu podjęto decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na jednym z kominów huty. - I jesienią 2008 roku na kominie Huty Miedzi Głogów II, tzw. „koniczynce", została zamontowana taka platforma, a dowodem na trafność wyboru miejsca było to, że już w marcu 2009 roku w zamontowanym tak gnieździe pojawiły się trzy jaja sokoła wędrownego. Po miesiącu oczekiwania wykluły się trzy młode ptaki, które zostały one zaobrączkowane w połowie maja, a w sierpniu opuściły rodzinne strony - opowiada rzeczniczka KGHM i dodaje, że od chwili montażu platformy lęgowej w głogowskiej hucie wykluły się aż 44 sokoły, z czego 42 zostały zaobrączkowane.

- Sokoły to ptaki monogamiczne. Swojego terytorium bronią cały rok, młode opuszczają gniazdo na przełomie lipca i sierpnia. Podejmują wędrówkę szukając partnera i dogodnego miejsca na założenie gniazda. Zapraszamy do obserwacji naszych sokołów z Huty Miedzi Głogów - zachęca Sylwia Jurgiel.

 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%