Zamknij

Idą wybory. Lewica promuje swoje projekty. Robert Obaz: Mają dać Lewicy zwycięstwo w wyborach

12:26, 28.03.2023 . Aktualizacja: 12:49, 28.03.2023
Skomentuj

– To jest nasza inicjatywa. Mądra i dobra – mówi posłanka Lewicy Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. – Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli ok. 120 tys. podpisów, a to oznacza, że będziemy mogli złożyć projekt do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Wiemy co się dzieje z różnego rodzaju projektami. Są zamrażane lub wyrzucane, a o takim obywatelskim musi być rozpoczęta dyskusja w ciągu trzech miesięcy, czyli jeszcze w tej kadencji, a potem dalej musi być procedowany. Bardzo się z tego cieszymy, że te podpisy zostały już potwierdzone. I na pewno 11 kwietnia ten projekt złożymy – dodaje.

Chodzi o obywatelski projekt w sprawie renty wdowiej, który zakłada, że w przypadku śmierci współmałżonka pozostała przy życiu osoba mogłaby zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku albo pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia. Według aktualnych przepisów, wdowa lub wdowiec uprawniony jest do renty rodzinnej w wysokości 85 proc. wyższego świadczenia.

Jak podkreśla Sekuła - Szmajdzińska byłoby to wsparcie nawet dla 1,5 mln osób, w większości kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. – To jest potrzebne wszystkim osobom, które są już w wieku emerytalno – rentowym. To jest uczciwe, sprawiedliwe i mam nadzieję, że nam się to uda – podkreśla posłanka Lewicy.

Jak mówi poseł Robert Obaz, pod tym konkretnym projektem podpisało się ponad 1 tys. mieszkańców powiatu głogowskiego i ponad 15 tys. mieszkańców Dolnego Śląska.

– Ale to nie jedyne, co Lewica ma do zaproponowania – Obaz zaznacza, że Lewica złożyła dla seniorów ponad 200 projektów, w tym drugą waloryzację czy leki za 5 zł. Lewica chce także podwyższenia kwoty zasiłku pogrzebowego, bezpłatnej komunikacji dla młodych oraz dostępu do wynajmu mieszkań komunalnych.

– Jesteśmy najaktywniejszym klubem, jeśli chodzi o rozwiązania systemowe, które mają dać Lewicy zwycięstwo i doprowadzić nas do zwycięstwa w wyborach, które będziemy mieli na jesieni – mówi poseł Obaz.

EI

 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%