Zamknij

Droga krzyżowa w Zakładzie Karnym w Głogowie.

18:03, 29.03.2023 Aktualizacja: 19:00, 29.03.2023
Skomentuj

Normalnie powiedziałbym: zapraszam. Ale tym razem to nie jest takie proste – kapelan więzienny ksiądz Sebastian Kluwak mówi o drodze krzyżowej na spacerniaku zakładu karnego. W środę (29.03.) wzięło w niej udział z własnej woli 70 skazanych.

To była droga krzyżowa na spacerniaku zakładu karnego w Głogowie. Każdy jej uczestnik miał za jakie grzechy żałować. Każdy szedł ze swoją intencją. Skazani modlili się za swoje rodziny, za to, żeby zmienić swoje życie, za lepszą przyszłość. – Przychodzili do naszego księdza kapelana,. Przychodzili do wychowawcy i deklarowali, że chcieliby uczestniczyć w drodze krzyżowej. Że jest to dla nich ważne. Dlatego ją zorganizowaliśmy na terenie naszego zakładu – mówi rzeczniczka ZK w Głogowie Małgorzata Sobków. Ostatnia taka droga krzyżowa była w 2018 r. Tym razem uczestnictwo zadeklarowało bardzo duża liczba skazanych, ok. 70 osób. Na 300 przebywających obecnie na terenie zakładu. I wszyscy chętni się stawili, nawet ci, którzy akurat pracowali na drugą zmianę w działającym przy ZK zakładzie tapicerowania mebli.

Do Głogowa przyjechał biskup pomocniczy Adrian Put, który także uczestniczył w drodze krzyżowej wraz z więźniami. Przyznał, że jest to jego takie pierwsze doświadczenie w życiu. - 20 lat temu jako diakon prowadziłem rekolekcje w zakładzie karnym. Nie wyszło mi najlepiej – opowiedział. – Nie miałem wtedy jeszcze zbyt dużego doświadczenia – wytłumaczył. Ksiądz Sebastian Kluwak ma duże doświadczenie z osobami, które siedzą za kratami. Ma po prostu do nich podejście. Wiele osób namówił na sakrament bierzmowania, także spowiada za kratami. W środy odprawia msze. Jest tu kapelanem od 16 lat.

Głogowski zakład dla mężczyzn recydywistów ma charakter półotwarty. Cele są otwarte, a wszyscy chodzą do pracy. Kary pozbawienia wolności odbywają w nim przestępcy za różne przewinienia – lżejsze i cięższe. Są tu za alimenty, za jazdę po pijanemu, ale też za kradzieże, rozboje i pobicia. Rzadko, ale czasem ktoś tu odbywa końcówki cięższych wyroków. Obecnie pracują odpłatnie lub nieodpłatnie wszyscy skazani – oprócz tych, którym nie pozwala zdrowie.

 

 

 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%