Zamknij

Zabytki kolegiaty wyjdą z ukrycia, w pięknej oprawie

17:25, 13.04.2023 Aktualizacja: 20:24, 13.04.2023
Skomentuj

W głogowskiej kolegiacie powstanie ścieżka historyczna z ocalałymi elementami jej zabytkowego wyposażenia. Będzie ją można zwiedzać w zakrystii. Na utworzenie ścieżki edukacyjno-turystycznej parafia kolegiacka otrzymała pomoc od Fundacji Banku Pekao S.A. – 200 tys. zł. Ekspozycja powstanie w obecnej zakrystii kolegiaty, pomieszczeniu po prawej stronie prezbiterium. To duże piękne wnętrze.

– Będzie spełniało funkcję utylitarną, czyli z jednej strony będzie nadal służyło jako zakrystia, a z drugiej strony będzie izbą historyczną, muzealną – mówi proboszcz parafii kolegiackiej ks. kanonik Rafał Zendran. Przy pustych teraz ścianach staną specjalnie zaprojektowane i wykonane meble sakralne nawiązujące stylem do gotyku. W gablotach i witrynach będą wystawione, a częściowo wkomponowane, ocalałe zabytki sztuki kolegiackiej.

Jak wymienia proboszcz, w zakrystii będzie można zobaczyć obrazy Johanna Philipa Kretschmera: Nepomucen i Ostatnia Wieczerza, barokowy krzyż, świeczniki z XVII wieku, które były na wyposażeniu kolegiaty, XVI-wieczny krzyż procesyjny z 1510 roku, a także schowane obecnie takie obiekty, jak historyczny mszał i pacyfikał, czyli krzyż z relikwiami św. Apolonii. Znajdą tam też swoje miejsce elementy kamieniarki związane z kolegiatą.

Obecna zakrystia będzie więc również miejscem udostępnianym dla turystów, by mogli podziwiać ukryte dotąd zabytki z kolegiaty. Odnowiony będzie też jedyny ocalałych elementów historycznego wystroju zakrystii, który od wieków służył kapłanom do obmywania rąk, czyli kamienne lawabo. – To jest bardzo zabytkowy przedmiot – ks. Rafał Zendran mówi o uzupełnieniu ubytków kamienia.

W głębi zakrystii, w jej drugiej części, widać kręte schody do pomieszczenia na wyższym poziomie. Tam była kiedyś biblioteka, dokładnie nad zakrystią. W przyszłości odzyska swoją funkcję lub będzie pełnić inną. Na razie w specjalistycznej stolarni pod Bielsko-Białą powstaje projekt mebli sakralnych z witrynami na zabytki dla zakrystii. Autorem jest Jacek Markiel, który też je wykona. – Myślimy, że te dwa pomieszczenia – zakrystia i biblioteka nad nią – staną się izbą muzealną – planuje ks. Zendran. Ma nadzieję, że ścieżka historyczna będzie gotowa jeszcze przed końcem tego roku.

(GH)

 

 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%