Zamknij

Awans głogowskiej uczelni. Od nowego roku akademickiego PWSZ w Głogowie będzie Akademią Nauk Stosowanych

11:44, 11.05.2023 . Aktualizacja: 13:12, 11.05.2023
Skomentuj

 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie zmienia nazwę, co łączy się także z awansem w systemie szkolnictwa wyższego. Już nie PWSZ, ale PANS. To oczko w górę, które jest zwieńczeniem blisko 20 letniej pracy dydaktycznej i naukowej.

– Nadchodzący rok akademicki nasza uczelnia za zgodą Ministra Edukacji i Nauki zainauguruje pod nową nazwą Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Głogowie – mówi rektor PWSZ dr Katarzyna Rusak. – W oparciu o ustawy wprowadzone w lipcu 2021 r. używanie nazwy Akademia Nauk Stosowanych zostało zarezerwowane wyłącznie dla uczeni zawodowych spełniających określone kryteria, które my oczywiście spełniamy – dodaje.

Jak podkreśla rektor PWSZ, kryteria te wskazują, że głogowska uczenia znalazła się w gronie najlepszych uczeni zawodowych w Polsce. Wymaganie, które PWSZ musiał spełnić to ponad 50 proc. kadry naukowo dydaktycznej, dla której uczelnia jest podstawowym miejscem pracy, kształcenie przeważającej liczby studentów w trybie stacjonarnym, ponad 10-letni okres, funkcjonowania, przynajmniej pięć kierunków kształcenia oraz to, z czym wiele uczeni miewa problemy – nieskazitelna opinia akredytacyjna.

– Nasza uczelnia w październiku zainauguruje 20 rok akademicki, kształcimy na ośmiu kierunkach i posiadamy tę nieskazitelną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która ocenia jakość kształcenia na naszych kierunkach – zaznacza Katarzyna Rusak. – Dodam, że duży wpływ na to, żeby przekonać ministra do tego, iż przez 25 lat historii PWSZ-ów rozwój tych uczelni postąpił w tak geometrycznym tempie, że zasługujemy na to, żeby nazywać nas akademiami, miała Konferencja Rektorów Publicznych Uczeni Zawodowych. Także ze strony Konferencji wyszło określenie „nauk stosowanych”, gdyż pragniemy podkreślić, że pozostajemy w nurcie kształcenia zawodowego, praktycznego i współpracy ze środowiskiem pracodawców – wyjaśnia..

Tegoroczni absolwenci otrzymają jeszcze dyplomy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Studenci, którzy będą kończyli naukę w roku akademickim 2023/2024 otrzymają już dokumenty Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Głogowie.

(EI)

 
 
 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%