Zamknij
REKLAMA

Szlacheckie dziedzictwo przyciągnęło tłumy. W muzeum w Głogowie odbył się wernisaż nowej wystawy

09:07, 19.05.2023 . Aktualizacja: 09:45, 19.05.2023
Skomentuj

Wczoraj (17.05.) w Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Głogowie otwarta została nowa wystawa poświęcona jest dziedzictwu kulturowemu szlachty ziemi głogowskiej. Jest ona efektem prac prowadzonych w 2022 i 2023 roku, których celem było udokumentowanie na fotografiach dziedzictwa materialnego, jakie pozostawiły po sobie szlacheckie rody zamieszkujące niegdyś okoliczne dwory i pałace.

Na kilkunastu planszach przedstawiono historię oraz stan obecny siedemnastu dawnych siedzib szlacheckich z miejscowości: Bądzów, Białołęka, Borek, Brzeg Głogowski, Czerna, Dankowice, Droglowice, Glinica, Jerzmanowa, Kamiona, Kotla, Leszkowice, Łagoszów Mały, Maniów, Mileszyn, Szczepów i Żukowice. Na wystawie można obejrzeć także zabytki ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Miejskiego w Nowej Soli oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Zarówno wernisaż, jak i sama wystawa „Dziedzictwo kulturowe szlachty ziemi głogowskiej” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Inicjatorzy przedsięwzięcia, czyli Paulina Lemańska i Karol Seidel opowiedzieli o idei jaka przyświecała realizowanemu przez nich przedsięwzięciu. Profesor dr hab. Jarosław Kuczer opowiedział natomiast o szlachcie ziemi głogowskiej na przestrzeni wieków.

Wystawa „Dziedzictwo kulturowe szlachty ziemi głogowskiej” jest częścią przedsięwzięcia grantowego „Muzeum na wyciągniecie ręki”, realizowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”. Jego celem jest umożliwienie uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, proponowanych przez muzeum szerszej grupie odbiorców, w tym osobom ze szczególnymi potrzebami. To pierwsza ekspozycja przygotowana w pełni zgodnie z zasadami dostępności. Wszystkie wystąpienia podczas otwarcia wystawy tłumaczone były na Polski Język Migowy.

Wystawę można oglądać codziennie od środy do niedzieli w godz. od 10. do 17., a w najbliższą jutro (20.05.) z okazji Europejskiej Nocy Muzeów - od godz. 15.30 do północy!

Wernisaż wystawy „Dziedzictwo kulturowe szlachty ziemi głogowskiej” zbiegł się w czasie z Międzynarodowym Dniem Muzeów. Życzenia z tej okazji złożył muzealnikom prezydent Rafael Rokaszewicz.

(Źródło: MAH Głogów)

 
 
 
 
 
 
(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%