Zamknij

Rak prostaty i nie tylko. Dziś poznamy najnowsze wyniki badań mieszkańców Głogowa.

10:23, 24.05.2023 . Aktualizacja: 10:52, 24.05.2023
Skomentuj

Dziś (24.05.) o godz. 11. w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie rozpocznie się otwarta dla mieszkańców konferencja poświęcona diagnostyce i leczeniu chorób urologicznych, w tym raka prostaty. Organizator - powiat głogowski, zaprasza mieszkańców do wysłuchania wykładów specjalistów.

Podczas konferencji mieszkańcy powiatu mają możliwość wysłuchania bardzo wartościowych wykładów – zachęca Edyta Sambor ze Starostwa Powiatowego w Głogowie. – W programie konferencji znalazły się: wykład prof. Romana Sosnowskiego z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie „Współczesna diagnostyka i leczenie schorzeń urologicznych”, wystąpienie Tadeusza Włodarczyka - prezesa Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator w Warszawie „Wczesna diagnostyka i problemy edukacyjne związane z rakiem prostaty u mężczyzn w oparciu o doświadczenia i praktykę Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator w Warszawie”, wystąpienie przedstawiciela Fundacji KGHM na temat udziału Fundacji KGHM Polska Miedź w realizacji programów zdrowotnych skierowanych do mieszkańców Zagłębia Miedziowego oraz wystąpienie Edwarda Schmidta - prezesa zarządu Głogowskiego Szpitala Powiatowego pt. „Statystyka i podsumowanie realizacji badań w ramach programu przesiewowego w kierunku raka prostaty w powiecie głogowskim” – dodaje.

PSA

Stężenie PSA (Prostate Specyfic Antigen) jest dobrym wskaźnikiem chorób prostaty, w tym najgroźniejszej z nich – raka prostaty. Badania, które realizowane są przez powiat głogowski są jednym z podstawowych badań diagnostycznych raka gruczołu krokowego.

Diagnostyka i profilaktyka są o tyle ważne, gdyż rak gruczołu krokowego przez pierwsze lata może rozwijać się zupełnie bezobjawowo. W związku z tym bardzo ważne jest uświadamianie społeczeństwa, a także stworzenie możliwości i równych szans na dostęp do tego badania.

TRUS

USG gruczołu krokowego (TRUS) to ultrasonograficzne badanie transrektalne prostaty, czyli odbywające się drogą przezodbytniczą. Transrektalne USG prostaty to badanie, które pozwala na precyzyjną ocenę gruczołu krokowego oraz jego sąsiedztwa. Umożliwia to diagnostykę chorób prostaty, m.in. łagodnego przerostu stercza oraz nowotworów gruczołu krokowego. Jego głównym celem jest ocena objętości i budowy gruczołu krokowego oraz rozpoznanie ewentualnych zmian patologicznych narządu.

Program w Powiecie Głogowskim

Program ten został w powiecie głogowskim zrealizowany po raz pierwszy w roku 2010. Skierowany jest do mieszkańców powiatu po 50. roku życia. i obejmuje on badanie laboratoryjne krwi oraz badanie TRUS z analizą tych badań. Jego duża popularność wśród mieszkańców utwierdziła zarząd powiatu  o słuszności przedsięwzięcia. Realizacja programu uświadamia, jak ważne są badania profilaktyczne, a dzięki sfinansowaniu badań przez powiat głogowski i Fundację KGHM Polska Miedź daje równe szanse dostępu do profilaktyki. Każdy program cieszył się bardzo dużą popularnością, o czym świadczy m.in. fakt, iż w ciągu pierwszych dni rejestracji kończył się limit badań.

Rak prostaty

Rak prostaty to statystycznie drugi najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn, a ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Najczęściej chorobę wykrywa się u osób pomiędzy 60. a 79. rokiem życia, a każdego roku w Polsce stwierdza się kilkanaście tysięcy zachorować. Rzadko zdarza się, że na wczesnym etapie choroby, widoczne są objawy. Najczęstsze objawy w miarę rozwoju raka to problemy z oddawaniem moczu lub częstsze oddawanie moczu.

Program konferencji:

10.30 - 11.00 - rejestracja uczestników,

11.00 - otwarcie i przywitanie gości  Jarosław Dudkowiak – starosta głogowski,

11.05 - 11.15 - wystąpienie inicjatorów realizacji programu: Jeremiego Hołowni – wicestarosty głogowskiego i dr Andrzeja Permody – radnego rady powiatu głogowskiego w latach 2002-2010,

11.15 - 11.45 - wręczenie wyróżnień osobom i podmiotom zaangażowanym w realizację badań,

11.45 - 12.15 - przerwa kawowa,

12.15 - 12.45 - wykład prof. Romana Sosnowskiego z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie „Współczesna diagnostyka i leczenie schorzeń urologicznych”,

12.45 - 13.15 - wystąpienie Tadeusza Włodarczyka - prezesa Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator w Warszawie „Wczesna diagnostyka i problemy edukacyjne związane z rakiem prostaty u mężczyzn w oparciu o doświadczenia i praktykę Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator w Warszawie,

13.15 - 13.45 - wystąpienie przedstawiciela Fundacji KGHM - „Udział Fundacji KGHM Polska Miedź w realizacji programów zdrowotnych skierowanych do mieszkańców Zagłębia Miedziowego”.

13.45 - 14.15 - wystąpienie Edwarda Schmidta Prezesa Zarządu Głogowskiego Szpitala Powiatowego sp. z o. o. „Statystyka i podsumowanie realizacji badań w ramach programu przesiewowego w kierunku raka prostaty w Powiecie Głogowskim”,

14.15 - 14.30 - podsumowanie i dyskusja,

14.30 - zakończenie.

(Źródło: Starostwo Powiatowe w Głogowie)

 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%