Są rozpoznawalni i widoczni na tle naszego miasta. Edukują, organizują lekcje historii, apele patriotyczne, spotkania, a przede wszystkim to oni są pomysłodawcami i twórcami Głogowskiej Alei Pamięci. Tej z popiersiami Żołnierzy Wyklętych, których jest już w naszym mieście 16. Dzisiaj Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów obchodzi 10 – lecie swojej działalności.
Z tej okazji w kościele w Krzepowie odbyła się uroczysta msza św. w intencji organizacji, a potem spotkanie patriotyczne w Głogowskiej Alei Pamięci. - W 2014 roku przeszedł przez Głogów drugi nasz marsz Żołnierzy Wyklętych. Pierwszy był rok wcześniej, ale ten drugi to był taki stempel. Postanowiliśmy założyć stowarzyszenie – wspominał Mariusz Jabłoński, który prowadził uroczystość.
Prezes stowarzyszenia Marcin Marciszak podzielił się z nami kilkoma słowami wspomnień. Bo to właśnie w 2013 r. zaczęła działać ta grupa głogowian. – Wtedy było nas tylko kilku zapaleńców, a dziś stowarzyszenie liczy 50 członków. Mamy także osoby, które są naszymi sympatykami, ale jednak organizujemy tak dużo różnych działań, że nie wszyscy mają na to czas – Marcin Marciszak mówi, że stowarzyszenie organizuje ponad 100 spotkań rocznie. Są to różnego rodzaju przedsięwzięcia krzewiące historię najnowszą, przede wszystkim upamiętniające tych, którzy zginęli za naszą ojczyznę, a o których przez dziesiątki powojennych lat nie można było głośno mówić.
- Zajmujemy się krzewieniem historii najnowszej, tej, która kiedyś była skrywana, a przez to do dziś pozostały duże luki. Krzewimy patriotyzm poprzez przypominanie kim jesteśmy, organizujemy patriotyczne uroczystości upamiętniające wydarzenia z przeszłości, lekcje historii w szkołach i przedszkolach – wymienia Marcin Marciszak. Ale są znani głównie z tego, że to właśnie z ich inicjatywy powstała Głogowska Aleja Pamięci z popiersiami żołnierzy. Dziś ich jest już 16. Wszystkie powstały przy pomocy budżetu obywatelskiego.
Bardzo nam miło, że zmieniło się nasze miasto, że mamy najpiękniejsza taką aleję w Polsce. To wszystko dzięki głogowianom, którzy złożyli swoje podpisy pod projektami do budżetu obywatelskiego
– przypomniał Mariusz Jabłoński. Stowarzyszenie dba o to miejsce, ostatnio działacze odnowili napisy na pomnikach. Zapowiedzieli, że w najbliższym czasie odnowią także tablice pamiątkową koło bramy do cukrowni.
(DN)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz