Nie ma bezpiecznej normy spożytego alkoholu. Coraz częściej słychać właśnie takie głosy specjalistów zajmujących się profilaktyką i leczeniem uzależnień. Głosy te powinny wybrzmieć donośnie szczególnie tego dnia. 9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego.
Wskazany dzień i miesiąc to symboliczne nawiązanie do trwającego 9 miesięcy okresu ciąży. To niezwykle ważny, niepowtarzalny i magiczny czas dla wielu kobiet i mężczyzn oczekujących na dziecko. Niestety mimo rosnącej świadomości społecznej wciąż można spotkać się z krążącymi opiniami, że „wszystko jest dla ludzi” i że jeśli odrobina niskoprocentowego alkoholu jako ciążowa zachcianka „nikomu jeszcze nie zaszkodziła”.
Dziś już wiadomo, że skutki picia alkoholu w czasie ciąży są bardzo poważne i mogą towarzyszyć nowo narodzonemu dziecku do końca życia. Konsekwencje te mogą nie być widoczne u dziecka na pierwszy rzut oka, jako charakterystyczne cechy fizyczne zespołu FAS. Uszkodzenia mózgu mogą ujawniać się na kolejnych etapach rozwojowych i dotykać różnych obszarów. Możemy zaliczyć do nich zaburzenia rozwoju fizycznego, umysłowego, emocjonalnego, zachowania i uczenia się. „Nie możemy pozwolić sobie tutaj na margines błędu, ani tolerancji.
"Nie pij w ciąży". Ten apel kierujemy do kobiet, ale pamiętajmy również o przyszłych ojcach, którzy też powinni zachować abstynencję, jeszcze przed planowaną ciążą, jeśli świadomie zdecydowali się na dziecko. Najnowsze doniesienia naukowe mówią wprost, że styl picia biologicznego ojca ma negatywny wpływ na nienarodzone dziecko”
mówi dyrektorka Miejskiego Centrum Wspierania Rodziny w Głogowie Arleta Zawadzka.
Jeśli masz pytania w zakresie profilaktyki uzależnień, jeśli Ty lub Twój partner macie problem z utrzymaniem abstynencji, obserwujecie negatywne skutki picia, nie macie wystarczającej motywacji do dokonania zmian, zgłoście się do Miejskiego Centrum Wspierania Rodziny przy ulicy Folwarcznej w Głogowie, gdzie możecie porozmawiać o swoich wątpliwościach z przeszkoloną w tym zakresie kadrą psychologów, specjalistów terapii rodzinnej i terapii uzależnień.
Materiał przygotowany wspólnie z Miejskim Centrum Wspierania Rodziny w Głogowie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz