Zamknij

Na ratowanie malowideł w kościele św. Wawrzyńca w Głogowie

18:07, 20.09.2023 . Aktualizacja: 07:03, 21.09.2023
Skomentuj

Ponad 100 tys. zł z budżetu Głogowa na prace konserwatorskie w kościele na osiedlu Brzostów. Natychmiastowego zabezpieczenia wymagają odsłonięte tam kilkusetletnie malowidła. Miasto udzieli parafii św. Wawrzyńca dotacji celowej z tegorocznego budżetu w kwocie 115 tys. zł brutto na sfinansowanie prac konserwatorsko-restauratorskich ściany wschodniej w  prezbiterium zabytkowego kościoła. Dotacja ma umożliwić rozszerzenie zakresu prac konserwatorskich wykonywanych w obrębie ściany południowej prezbiterium. W lutym na ten cel miasto przekazało parafii wsparcie w wysokości 80 tys. zł. 

W trakcie usuwania wtórnych tynków na styku ścian południowej i wschodniej stwierdzono dobrze zachowane malowidła z okresu XVI-XVIII w. Silne zawilgocenie struktury muru, skażenie mikroorganizmami, stwarza zagrożenie dla ich istnienia. Przesunięcie prac w czasie jest także niekorzystne ze względów finansowo-organizacyjnych. Niezbędne zatem jest podjęcie działań natychmiastowo, co będzie możliwe dzięki uzyskanemu wsparciu Gminy Miejskiej Głogów

– czytamy w uzasadnieniu uchwały zwiększającej dotację, która za tydzień (27.09.) trafi pod głosowanie rady miejskiej Głogowa.

(GH) 

 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%