W najnowszym projekcie rozporządzenia MSWiA dotyczącym urzędowych nazw miejscowości znajduje się 10 propozycji zmian statusów miejscowości położonych w powiecie głogowskim. Zamiast przysiółków mają być wioski lub osady, a w gminie Radwanice w powiecie polkowickim ma powstać nawet kilka kolonii.
Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji przewiduje kilkaset zmian w całej Polsce. Kilkadziesiąt w naszym regionie, w tym 10 w powiecie głogowskim. Ujęte w projekcie rozporządzenia zmiany są reakcją na wnioski rad gmin przekazanych za pośrednictwem wojewodów do ministra do spraw administracji publicznej. Wszystkie proponowane zmiany zostały poddane konsultacjom z mieszkańcami.
Według projektu w gminie Jerzmanowa - Golowice (przysiółek Bądzowa) miałyby zostać przemianowany na wieś. W gminie Kotla - Pękoszów (przysiółek Skidniowa) podobnie. Najwięcej nowych wsi miałoby jednak powstać w gminach Pęcław oraz Żukowice. W Pęcławiu przysiółki Borków, Golkowice, Kaczyce i Mileszyn stałyby się wsiami, podobnie jak w Żukowicach - Mierzów, Słoćwina, Szczepów i Zameczno. Ciekawa sytuacja szykuje się za miedzą, w gminie Radwanice, gdzie jest propozycja, aby Borów (część wsi Przesieczna) oraz przysiółki Dobromil, Teodorów i Ułanów stały się koloniami.
Wieś to jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych albo związanych z nimi usługowych lub turystycznych. Przysiółek natomiast to skupisko kilku gospodarstw położonych poza zwartą zabudową wsi, mogące stanowić jej integralną cześć. Kolonia to jednostka osadnicza powstała w wyniku ekspansji miejscowości na terenach oddalonych od wcześniej istniejącej zabudowy, i to może się pojawić zarówno kolonia wsi, jak i miasta.
To jest oczywiście na razie projekt, który będzie jeszcze podlegał zaopiniowaniu przez poszczególne komisje. Jak już przyjdzie co do czego, to źródło finansowania wydatków z tytułu zmiany nazw miejscowości leży po stronie zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego. Składają się na nie wykonanie nowych szyldów, pieczęci urzędowych np. dla szkół, tablic z numerami porządkowymi nieruchomości, tablic i znaków informacyjnych na drogach gminnych i powiatowych oraz przeprowadzenie zmian w dokumentacji geodezyjnej.
(DN)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz