Zamknij

Urząd Gminy w Żukowicach ostrzega przed oszustką

08:57, 27.11.2023 . Aktualizacja: 09:25, 27.11.2023
Skomentuj

W związku z napływającymi do urzędu niepokojącymi informacjami, gmina Żukowice apeluje do swoich mieszkańców o zachowanie ostrożności. Na terenie gminy pojawiła się kobieta, która chodzi po domach i podaje się za pracownicę urzędu spisującą stan wodomierzy albo za pracownicę Taurona. - To próba oszustwa - informuje gmina i zaleca powiadomienie policji. 

Urząd Gminy zwraca się do mieszkańców z prośbą o przekazania takiej informacji znajomym i sąsiadom.

To próba oszustwa, którą trzeba niezwłocznie zgłosić dzwoniąc na numer alarmowy 112

- informuje Urząd Gminy w Żukowicach. 

Może to być oszustwo ochrzczone przez policję mianem "na inkasenta" czy też "pracownika administracji", podczas którego oszuści korzystają z zaufania do przedstawicieli urzędów, instytucji czy firm, z usług których korzystają. Takie osoby mogą próbować wyłudzić dane osobowe, pieniądze albo zwyczajnie - wykorzystując naszą nieuwagę - okraść mieszkanie. Często ofiarami takich oszustów padają osoby starsze i mieszkające samotnie, ale to wcale nie jest regułą.

Policja od lat apeluje o zachowanie czujności. W razie wątpliwości taką osobę można poprosić o okazanie legitymacji służbowej i - nie wpuszczając jej do mieszkania (!) - sprawdzić jej wiarygodność dzwoniąc do instytucji, za której pracownika się podaje. Jeśli ma czyste intencje, zaczeka. Jeśli będzie nalegać na wpuszczenie do mieszkania, twierdzić, że nie ma legitymacji ani innego dokumentu potwierdzającego tożsamość - można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że to oszustwo.

Policja przypomina, że nikt nie ma obowiązku wpuszczać za prób osób obcych, a nawet jest to niewskazane. Można nie wpuścić nawet nieznanego nam policjanta, informując, że jeśli ma do nas jakąś sprawę i chce porozmawiać, sami pofatygujemy się do komisariatu, na posterunek albo do komendy i tam z nim porozmawiamy. Może to większy kłopot, ale za to mniejsze ryzyko.  

Policja notorycznie przypomina także, by drzwi do domów i mieszkań zamykać na klucz i nie pozostawiać w przedpokojach - na wierzchu, w szufladach mebli stojących w pobliżu drzwi wejściowych, w kieszeniach płaszczy i kurtek albo w torebkach, cennych rzeczy, portfeli i dokumentów. 

(EI, fot. ilustracyjne, pixabay)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%