Zamknij

Już za tydzień muzeum pokaże skarb ze Starego Miasta w Głogowie! Monety zostały odkryte przez archeologów w 2004 roku

08:38, 01.12.2023 . Aktualizacja: 08:47, 01.12.2023
Skomentuj

Otwarcie wystawy prezentującej nowożytny skarb monet znalezionych na głogowskiej starówce będzie niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń muzealnych tego roku w Głogowie. Prace nad tą ekspozycją są już mocno zaawansowane. Wernisaż odbędzie się w grudniu.

Na stworzenie stałej wystawy "Blask złota i srebra, czyli pieniądz w baroku" Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Głogowie otrzymało dofinansowanie w kwocie 159 tys. 630 zł.

Środki przyznano w ramach programu Wspieranie Działań Muzealnych, który realizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsięwzięcie, kwotą 55 820 zł., wsparła również Gmina Miejska Głogów

- mówi Maciej Iżycki z Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Głogowie.

Na wystawie wyeksponowane zostaną monety, które zostały odkryte podczas badań archeologicznych na Starym Mieście w Głogowie w 2004 roku i znajdują się w zbiorach głogowskiego muzeum.

Cały skarb liczy sobie 5 tys. 600 numizmatów datowanych od 1497 do 1656 roku i wybitych na terenie większości krajów europejskich. Na wystawie zaprezentowane zostaną 392 obiekty ułożone według ich pochodzenia i chronologii, prezentując szeroki kontekst obejmujący okoliczności odkrycia skarbu oraz tło epoki, z której pochodzą.

Ekspozycji będzie towarzyszył nie tylko obszerny katalog, ale również prezentacje na monitorach dotykowych, kącik edukacyjny oraz audiowycieczka w języku polskim i w wersji z audiodeskrypcją w aplikacji na smartfony, którą pod nazwą Muzeum Głogów znaleźć można w Google Play i App Store.

Skarb z Głogowa jest przepiękny, a nasza wystawa będzie cennym źródłem wiedzy o historii pieniądza i jego roli w kulturze oraz życiu społecznym w epoce baroku. Miłośnicy numizmatyki będą mieli okazję zobaczyć unikalne eksponaty z różnych krajów Europy

– zapewnia Marzena Grochowska - Jasnos, koordynatorka projektu i autorka wystawy.

Numizmatyczną wystawę w nowej odsłonie będzie można zwiedzać już od przyszłego piątku (8.12.).

(EI)

 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%