Zamknij

Rozpoczęły się negocjacje związków z zarządem KGHM w sprawie wzrostu płac i dodatkowej nagrody

16:44, 24.01.2024 Aktualizacja: 17:08, 24.01.2024
Skomentuj

W środę (24.01.) rozpoczęły się negocjacje związków zawodowych z zarządem KGHM w sprawach płacowych. Podczas spotkania związkowców z zarządem nie doszło do porozumienia.

Rokowania rozpoczęły się w środę o godz. 12. Przystąpiły do nich wszystkie związki – strony Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Dotyczyły wzrostu płac pracowników KGHM Polska Miedź w 2024 r. oraz wypłaty nagrody dodatkowej. Wszystkie związki miały jedno stanowisko, które przedstawiły zarządowi.

Przedstawiliśmy swoje propozycje. Na razie nie uzyskaliśmy konsensusu w rozmowach z zarządem

- poinformował po spotkaniu Piotr Trempała, przewodniczący Międzyzakładowego ZZ Pracowników Dołowych na ZG Rudna. O szczegółach nie chciał mówić. Poinformował natomiast, że w najbliższy piątek (26.01.) ponownie spotkają się z zarządem i będą rozmawiali na ten temat.

Nieoficjalnie wiemy, że związkowcy domagają się m.in. wypłaty dodatkowej nagrody. Ich stanowisko to: 15 proc. podwyżki, 5 tys. zł nagrody dodatkowej w czerwcu i 20 proc. przeszeregowań. Propozycje pracodawcy to: 8 proc. podwyżki i 10 proc. przeszeregowań.

W komunikacie wydanym przez MZZPPM czytamy: ZUZP gwarantuje pracownikom spółki jasne i przejrzyste zasady ustalenia minimalnych parametrów wzrostu wynagrodzeń. Wzrost stawek płac zasadniczych zostanie określony w oparciu o zapisy Rozdziału IX ZUZP. Według wyliczeń GUS średni wzrost płac za IV kwartał 2023 roku w stosunku do IV kwartału 2022 roku wyniosła 11,51 proc. To ten wskaźnik będzie podstawą do ustalenia wzrostu stawek zaszeregowania w 2024 roku w spółce KGHM Polska Miedź.

Dalej czytamy w komunikacie: Naszym zadaniem jest wynegocjowanie jak największego wskaźnika wynagrodzenia dla załogi, który będzie obowiązywał w 2024 roku. Załoga górnicza Polskiej Miedzi pracuje w coraz trudniejszych warunkach mikroklimatu. Pracujemy coraz bardziej efektywnie, dlatego żądanie kilkunastoprocentowego wzrostu stawek zaszeregowania i wskaźnika wzrostu wynagrodzeń jest oczywistym. Wiemy, że w roku 2024 będzie obowiązywała niższa wartość świadczenia za węgiel, będzie też zdecydowanie niższa wartość wypłaty za zysk wypracowany w 2023 roku, obydwie te wartości obniżą wielkość wynagrodzeń pracowniczych w 2024 roku. Dlatego niezbędne jest zrekompensowanie tych świadczeń poprzez wypłatę dodatkowej nagrody, która powinna być wypłacona pracownikom Polskiej Miedzi nie później niż do końca czerwca 2024 roku. Będziemy zdecydowanie zabiegać w czasie negocjacji o realizację naszych oczekiwań.

(DN)

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

JanekJanek

3 0

Po co to tu pisac?? Kazdy z kghm wie

18:34, 24.01.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzestoklocCzestokloc

1 1

Ja nie wiedziałem tz wiedziałem że mają rozmawiać ale w lutym

19:50, 24.01.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%