Zamknij

Głogowianie pojadą do Rumunii na polskie cmentarze. Bo na Bukowinie kiedyś mieszkali nasi dziadowie

15:00, 14.07.2024 . Aktualizacja: 15:00, 14.07.2024
Skomentuj

Piętnastu wolontariuszy z naszego miasta jedzie w te wakacje do miejscowości Plesza w Rumunii – inwentaryzować polskie cmentarze, przydrożne kapliczki i krzyże. To jest projekt Instytutu Polonika, który realizuje Głogowska Edukacja Kresowa.

To będzie już nie pierwsza wizyta wolontariuszy z Głogowa w Rumunii – w zeszłym roku byli w Wikszanach, gdzie prowadzili prace inwentaryzacyjne na tamtejszym cmentarzu (na zdjęciu). Tworzyli dokumentację terenową polskiego dziedzictwa kulturowego w Rumunii.

Tereny powiatów polkowickiego i głogowskiego zamieszkują także osoby, których rodzice czy dziadkowie przybyli z Bukowiny

– przypomina Jerzy Akielaszek, koordynator organizacyjny projektu.

Tym sposobem od 17 do 27 lipca piętnastu wolontariuszy pojedzie do Pleszy. Będą realizowali projekt pod nazwą Cmentarz, kapliczki i krzyże przydrożne w Pojanie Mikuli – dokumentacja terenowa polskiego dziedzictwa kulturowego w Rumunii, projekt dofinansowywany przez Instytut Polonika.

W Pojanie Mikuli jest największe skupisko Polaków na Bukowinie. Celem projektu jest udokumentowanie cmentarza oraz najstarszych krzyży i kapliczek przydrożnych w polskiej części wsi.

Jest to kontynuacja pracy wolontariuszy Głogowskiej Edukacji Kresowej na Bukowinie (docelowo stowarzyszenie planuje opisać wszystkie polskie cmentarze w tym regionie

- zapowiada Jerzy Akielaszek.

W projekcie zaplanowano serię działań związanych z dokumentacją i inwentaryzacją, zbieraniem informacji ustnych o dokumentowanych obiektach oraz edukacją i upowszechnieniem wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym na Bukowinie w Rumunii. Działania są ukierunkowane na tworzenie sieci współpracy i pamięć społeczną. Wolontariuszami będą członkowie Głogowskiej Edukacji Kresowej, znawcy Bukowiny i studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zebrane materiały będą dostępne w bazie Instytutu Polonika, zostaną zaprezentowane w mediach i podczas spotkań upowszechniających tę wiedzę w Polsce i w Rumunii. Powstanie strona internetowa, reportaż oraz film o realizacji projektu i jego efektach. Projekt realizuje Stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa w partnerstwie z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, Muzeum Miejskim Dzierżoniowa i Związkiem Polaków w Rumunii. Koordynacją naukową projektu zajmują się prof. Helena Krasowska i dr Magdalena Pokrzyńska.

(DN)

Foto: GEK

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%