Zamknij

KGHM: Zakłady Górnicze Rudna obchodzą urodziny. Pięćdziesiąt lat minęło jak jeden dzień

15:25, 17.07.2024
Skomentuj

Uroczystości z okazji pięćdziesiątki kopalni Rudna odbyły się dzisiaj (17.07.) pod Pomnikiem Budowniczych Kopalni przy Rudnej Głównej w Polkowicach. Złożono kwiaty i wieńce.

W ramach uroczystości 50 -lecia ZG Rudna zaplanowano m.in. dzisiejsze urodziny, wydanie kroniki oraz liczne wydarzenia dla pracowników kopalni w ciągu całego roku, w tym rajdy piesze i rowerowe. Na terenie zakładu powstanie także upamiętniający tę rocznicę mural. W ramach obchodów niedawno na nowym rondzie Górników w Głogowie stanął symboliczny górniczy wagonik z logo 50 – lecia kopalni.

Rudna została otwarta w 1974 roku. Była częścią większego projektu eksploatacji złóż miedzi na Dolnym Śląsku. Miedź była potrzebna rozwijającej się wtedy polskiej gospodarce.

Zakłady wzbogaciły się w ubiegłym roku o nowy szyb GG-1, który pozwoli nam sięgnąć po złoża na głębokości 1200 metrów i głębiej. Naszym celem jest także dalsza eksploatacja w obszarze Głogów Głęboki-Przemysłowy i obszarze Retków-Grodziszcze

– powiedział na uroczystościach Mirosław Laskowski, wiceprezes KGHM do spraw produkcji.

Przez pięć dekad Zakłady Górnicze Rudna przechodziły liczne modernizacje. Inwestycje w nowoczesne technologie wydobywcze i przetwórcze pozwoliły na zwiększenie wydajności oraz bezpieczeństwa pracy. Od momentu uruchomienia zakładów wydobycie miedzi wzrosło z 1,9 mln ton rudy w pierwszym roku do ponad 11 mln ton rocznie obecnie. Wprowadzenie systemów automatyzacji i informatyzacji procesu produkcji stanowiło ważny krok w kierunku rozwoju nowoczesnego górnictwa.

Eksploatacja złoża na terenie Zakładów w Rudnej prowadzona jest w trzech rejonach wydobywczych: GG-1, GG-2 i GG-3. Zakład funkcjonuje z wykorzystaniem 11 szybów o głębokości od 941 do 1348 metrów. Procesy produkcyjne realizowane są z zastosowaniem systemów eksploatacji komorowo-filarowych, a urabianie skał odbywa się przy pomocy techniki strzałowej.

Szyb GG-1 w Kwielicach na terenie gminy Grębocice, o głębokości 1348 metrów, jest najgłębszym szybem w Polsce i jedną z najważniejszych inwestycji miedziowej spółki. Umożliwia on udostępnienie nowych obszarów złóż miedzi oraz przedłużenie funkcjonowania kopalń KGHM Polska Miedź.

Pracownicy ZG Rudna odegrali również szczególną rolę w przemianach społecznych w Polsce.

Wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku doprowadziło do strajku okupacyjnego, będącego odpowiedzią na represje władz komunistycznych. Strajk w ZG Rudna był największym protestem na Dolnym Śląsku, wyróżniając się liczbą uczestników, długim czasem trwania i brutalnością pacyfikacji. Ogółem w strajku w ZG Rudna według różnych źródeł i relacji świadków wzięło udział od 5000 do 7000 uczestników. To wydarzenie, będące symbolem oporu i walki o wolność, miało ogromne znaczenie i było wielkim krokiem w dążeniu do demokratycznej Polski.

W ciągu tego roku dla pracowników przygotowano wydarzenia nawiązujące do złotego jubileuszu ZG Rudna: rajdy rowerowy i pieszy, turnieje sportowe, festyn rodzinny oraz uroczystości związane z kultywowaniem tradycji górniczych. Dodatkowo na Rudnej Głównej powstaje okolicznościowy mural, a na Rondzie Górników w Głogowie stanął symboliczny górniczy wagonik z logo 50-lecia ZG Rudna.

(DN)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%