Lokatorzy spółdzielni z niepokojem oczekują montowania na kaloryferach w całym Głogowie elektronicznych podzielników ciepła. To będzie nie tylko wymiana starych na nowe, ale także montowanie tam, gdzie podzielników nie ma, bo lokatorzy ich nie chcieli. Już się zaczęło na os. Piastów Śląskich, a potem będzie na Koperniku, Hutniku i w Śródmieściu.
Na razie Spółdzielnia Mieszkaniowa Nadodrze ma podzielniki w ok. 40 proc. budynków w swoich zasobach. Ale plan jest taki, żeby zamontować je we wszystkich budynkach. Powołuje się na przepisy ustawy energetycznej sprzed 27 lat.
Obowiązek montażu ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania posiadające funkcję zdalnego odczytu umożliwiające indywidualne rozliczenie kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań lub lokali użytkowych w budynku, wynika z Ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2021r. poz. 716) art. 45a ust. 7a.
- informuje rzeczniczka spółdzielni Nadodrze Lidia Chyb – Rodak.
Już się to montowanie zaczęło na os. Piastów Śląskich. W sierpniu zaczynają na Koperniku, we wrześniu na Hutniku i w Śródmieściu.
Program uzupełnienia podzielników w pozostałych budynkach zajmie kilka lat przeznaczonych na spełnienie wymogów technicznych, edukację mieszkańców, przedstawienie ekonomicznych efektów rozliczeń w oparciu o podzielniki
- dodaje rzeczniczka spółdzielni. Jak wyjaśnia, będą to podzielniki typu E-ITN 40 firmy Almot-Eco – elektroniczne, dwuczujnikowe, wyposażone w radiowy moduł transmisji danych, co sprawi, że odczyty dokonywane będą zdalnie bez konieczności wchodzenia do lokali. Podzielniki będą wyposażone w układ pomiarowy rejestrujący zarówno temperaturę grzejnika, jak i pomieszczenia z zapamiętywaniem danych w okresie 24 miesięcy od daty bilansu.
Głogowianie pytają o koszty, bo to oni będą płacili za podzielniki z własnej kieszeni. I już wiemy, że jedno urządzenie z montażem będzie kosztowało 73 zł plus 8 proc. VAT (według naszych wyliczeń to nieco ponad 78 zł). Wynika z tego, że ten kto ma w domu kilka kaloryferów zapłaci nawet kilkaset złotych.
Dodatkowo Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Nadodrze” w Głogowie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, ustalił możliwość wpłacenia kosztów montażu podzielników elektronicznych w lokalach w ratach nawet w okresie do 24 miesięcy. Wystarczy złożyć stosowny wniosek w Administracji Osiedla o rozłożenie spłaty faktury w ratach. Faktura będzie wysłana do lokatora po zamontowaniu podzielników
- pociesza rzeczniczka. Podzielniki będą także montowane w łazienkach.
Aktualna treść ustawy Prawo energetyczne dopuszcza nieopomiarowywanie grzejników w podzielniki kosztów ogrzewania tylko w przypadku braku technicznych możliwości i tylko z tego powodu w niektórych budynkach odstąpimy od montażu
- podkreśla rzeczniczka.
Czy można się nie zgodzić na zamontowanie podzielników?
„W przypadku, gdy ponad 50% użytkowników lokali mieszkalnych w danym budynku lub osób występujących w imieniu tych użytkowników złoży pisemne oświadczenie woli o rezygnacji z indywidualnego rozliczania kosztów zakupu ciepła koszty zostaną podzielone proporcjonalnie do powierzchni lokali. Ustala się, że każdy lokal mieszkalny dysponuje jednym głosem. Powyższe oświadczenie ważne jest tylko jeden okres rozliczeniowy i należy je złożyć najpóźniej do 15 października”.
Nie wiemy jednak czy są takie budynki w Głogowie.
Już rok temu SM Nadodrze zapowiadała – ale wymianę podzielników cieczowych na elektroniczne w tych zasobach, które z woli mieszkańców są opomiarowane. Powoływała się na przepis ustawy z 2021 r. o zmianie ustawy efektywności energetycznej, że od 1 stycznia 2027 roku właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego musi wymienić ciepłomierze, podzielniki kosztów ogrzewania lub wodomierze na takie, które można odczytać zdalnie. A jednak teraz mieszkańcy otrzymali powiadomienia, że mają udostępnić mieszkania. Montuje takie podzielniki wszędzie, nawet tam gdzie ich mieszkańcy nie chcieli.
(DN)
Ka17:09, 13.08.2024
niezgodne z prawem
Jasne17:39, 13.08.2024
Wołają już takie kwoty za wszystko że czynsz to blisko 1000 zł i jeszcze przymusowe podzielniki,a kiedy eksmisje bo w Głogowie to już prawie sami emeryci a wiadomo że kokosów nie mają, pozdrawiam tych co wymyślają na papierze nie biorąc pod uwagę ludzi
My Naród17:54, 13.08.2024
Uśmiechamy sie
Mieszkaniec17:58, 13.08.2024
Banda złodzieji i kombinatorów.
Firma krzak 18:03, 13.08.2024
Wybrali jedna znajomą firmę która ma monopol w spółdzielni na zakładanie podzielników i będą je zakładać parę lat. Czyli cztery osoby będą miały mega zarobek przez parę lat. Brawo przedsiębiorczości. Kasa się będzie zgadzać.
Glos 18:45, 13.08.2024
Najpierw musicie wejść do naszych mieszkanie *%#)!& off
Dude19:18, 13.08.2024
SMN, jak się za dobrze rozpędzicie to ściana sama was znajdzie.
Henio 19:58, 13.08.2024
Złodzieje i tyle
Marcin 21:22, 13.08.2024
Nie można zakładać urządzeń pomiarowych nie posiadających certyfikatów. Nie dajcie się!
Janek21:29, 13.08.2024
Dlaczego Tauronowi i gazowni nie płacimy za wymiane aSM płacić musimy dno
Glogowianin21:36, 13.08.2024
Nie dajmy sIE to są nasze mieszkania nie spółdzielni nie mogą nam nazucac swoich pomysłów jak nas wydoic z kasy spółdzielnia to robiła już dawno ale lokatorzy jak siE Zjednoczonych to mogą to zablokować a taka ciekawostką Pomierniki za ocieplanie przyszły od Niemiec tam nie zdały egzaminu bo nie potrafili dokładnie obliczyć kto ile zużył
Ziutek22:11, 13.08.2024
Uwaga rodzina Pani rzecznik z Nadodrza powiązana z montażem podzielników.
Glogowianin 15:11, 14.08.2024
Tak to prawda podzielniki są po rodzinie Firma w rodzinie i tak zagłosowali Radni na których zaglosowaliscie
Niewolnik 23:37, 13.08.2024
Spółdzielnie mieszkaniowe to jest to samo co związki sportowe. Komuna i tyle. Utrzymywanie działaczy
Mieszkaniec01:33, 14.08.2024
Jak zakładają.
Na Koperniku mieszkańcy składali listy z podpisami że nie wyrażają zgody na podzielniki i montaż owych podzielników został zaniechanych.
12307:56, 14.08.2024
Informacje dla mieszkańców
dot. instalacji podzielników kosztów ogrzewania w zasobach SM „NADODRZE” w Głogowie
W związku z wprowadzeniem systemu indywidualnego rozliczania kosztów centralnego ogrzewania przy pomocy podzielników kosztów ogrzewania w zasobach SM „NADODRZE” w Głogowie, przedstawiam poniżej wybrane zagadnienia w tym temacie, które zostały przemilczane przez lobbystów tej inwestycji:
1 – nieprawdziwa jest informacja, że jakoby istnieje obowiązek instalacji podzielników kosztów ogrzewania. Wprawdzie art. 45a ust 7a ustawy Prawo Energetyczne nakłada obowiązek instalowania podzielników kosztów ogrzewania, ale dotyczy to budynków nowych, bądź przebudowanych. W istniejących już eksploatowanych budynkach wielorodzinnych przepis ten nie ma zastosowania – zasada „prawo nie działa wstecz” (art. 3 ustawy Kodeks cywilny). Art. 45a ust 7a ustawy Prawo Energetyczne pojawił się w ustawie dopiero w 32012 r. – nie wolno zmuszać nikogo do zawarcia umowy (umowa między stronami może stać się prawem tylko za zgodą stron „Consensus facit legem” – maksyma prawna);
2 – nieprawdą jest, że Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 r. nakłąda na SM obowiązek montażu podzielników kosztów ogrzewania. Wręcz przeciwnie, §5 pkt 2 ust b) wskazuje, że jednym z warunków umożliwiających zastosowanie tej metody rozliczeniowej jest przeprowadzenie analizy ekonomicznej opłacalności wprowadzenia tej inwestycji – przy wykonaniu rzetelnych obliczeń zazwyczaj trudno jest spełnić ten wymóg;
3 – instalowanie podzielników kosztów ogrzewania na grzejnikach łazienkowych, jest ewidentnie sprzeczne z nauką mykologii dot. powstawania grzybów i pleśni. Tym samym wprowadzenie podzielników na grzejnikach łazienkowych naraża mieszkańców na utratę zdrowia;
4 – nie istnieje w przypadku budynków istniejących w zasobach Spółdzielni „obowiązek ustawowy” wprowadzania możliwości utrzymania minimalnej temperatury w lokalu na poziomie +16°C. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz.690 – tj. D.U. z 18 września 2015 r. poz. 1422) dotyczy budynków nowo projektowanych, przebudowywanych oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków.
Wynika z tego, że przeprowadzona w ubiegłych latach kompleksowa wymiana zaworów termostatycznych przy grzejnikach była zbędna, a tym samym umowa z mieszkańcami powinna być uznana za abuzywną;
5 – regulamin rozliczania ciepła obowiązujący w SM „NADODRZE” w zakresie rozliczania kosztów ciepła w lokalach „nieopomiarowanych” (§39 ust. 1 Regulaminu…) jest sprzeczny z art. 45a ust. 4. Oraz 11a. pkt. 2) ustawy Prawo Energetyczne, ponieważ wysokość opłat za ciepło do ogrzewania lokali jest zależna od wskazań podzielników w innych lokalach, a nie od faktycznego zużycia ciepła w rozliczanym lokalu, … czyli §39 ust. 1 Regulaminu… ma znamiona „warunku zabronionego” (art. 94 ustawy Kodeks cywilny).
Jest to ewidentna próba pozbawienia praw członków Spółdzielni do samodzielnego decydowania o swojej własności;
6 – generalnie na terenie kraju (i nie tylko) spółdzielnie mieszkaniowe (wspólnoty mieszkaniowe rezygnują z rozliczania kosztów ciepła przy pomocy podzielników kosztów ciepła. Decyzje te spowodowane są głównie błędami systemów rozliczeniowych stosowanych przez firmy rozliczeniowe, niedostosowaniem systemów rozliczeniowych do warunków polskich, błędami regulaminów rozliczeniowych, nieznajomością zasad termodynamiki przepływów ciepła itp., które powodują paradoksy rozliczeniowe, doprowadzające często do sporów sądowych (większość wyroków potwierdza niekompetencje, bądź błędy zarządów spółdzielni, czy wspólnot w tych zagadnieniach).
Nawiasem mówiąc, nawet w przypadku niejednoznaczności przepisów prawnych Zarząd Spółdzielni powinien zawsze stosować interpretację przepisów na korzyść mieszkańców, a nie lobbystów techniki podzielnikowej, a w tym przypadku jest niestety dokładnie odwrotnie.
Opracował: Audytor Energetyczny / Biegły Sądowy
Jaga11:21, 14.08.2024
To spółdzielnia nie zna tych przepisów? Czy zna a z ludzi baranów robi?
Michał 09:37, 14.08.2024
Jak spółdzielnia chce oszczędności , to niech ogranicza swoją biurokrację , połowa tych pan w biurach jest nie potrzebnych . Tylko siedzą i piją kawę i wymyślają głupoty .
Ja11:25, 14.08.2024
To zatrudnij się w spółdzielni jak tak uważasz
Ja 114:54, 14.08.2024
Nie ma miejsc
dzidek17:39, 14.08.2024
Oni i ta ustawa to na śmietnik. Tylko wyłudza grosza od lokatorów dla picu obniżyli za ogrzewanie a wielokrotnie więcej za Ulą lokatorzy za podzielniki. Niech sami finansują to przedsięwzięcie a nie wkładają rękę do kieszeni obywatela
Roztropny14:20, 15.08.2024
Można złożyć wniosek o przeprowadzenie audytu w tej spółdzielni do Warszawy ( To jest taki Urząd , coś na zasadzie Skarbówki , ) na podstawie podejrzeń o niewłaściwe i niezgodne z prawem zarządzanie , po drugie osiedla powinny się skrzyknąć i złożyć sprzeciw w sprawie podzielników i wtedy nie mogli by założyć, po trzecie niektóre bloki pozakładały tak zwane wspólnoty mieszkaniowe i płacą teraz o wiele mniejsze czynsze i mają o wiele mniejsze opłaty a co najważniejsze sami się zarządzają , przecież na tych pasożytów że spółdzielni ( pracowników administracyjnych idą co miesiąc takie pieniądze że szok i to wszystko z pienidzy członków spółdzielni..
Spoldzielca15:22, 15.08.2024
Podzielniki nie posiadają certyfikatów. Są nielegalne, Spółdzielnie mieszkaniowe ,to stary niepotrzebny system.Nowe budynki zakładają liczniki.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
4 1
Urządzenia pomiarowe nie mające legalizacji można sobie w d... zamontować co jedynie :-)🙂