To było ogromne wyzwanie techniczne i organizacyjne: remont Huty Miedzi Głogów – jedynki, a w tym ośmioletniego już pieca zawiesinowego, właśnie się skończył. Trwał 2,5 miesiąca, pracowało wiele firm, tysiące zatrudnionych pracowników. W drugiej połowie października zaplanowano rozruch pieców.
Po całkowitej modernizacji HMG I w 2016 roku, gdy zmieniono technologię pieców szybowych na zawiesinową – to jest drugi taki remont tego oddziału. Latem 2020 roku nowy i nowoczesny piec zawiesinowy przeszedł pierwszy przestój po rozruchu. Trwał wtedy trzy miesiące, a modernizację przeszły wtedy główne agregaty oraz instalacje i urządzenia towarzyszące. Piec był wtedy po czterech latach pracy i po wyprodukowaniu ponad 828 tysięcy ton miedzi.
Ponowny remont Huty I był planowany i trwał od 11 sierpnia. Postój objął jej główny ciąg technologiczny, m.in. wydział przygotowania wsadu P-1, wydział pieca zawiesinowego P-2, wydział pieca elektrycznego i konwertorów P-3, wydział pieców anodowych P-4 oraz wydział kwasu siarkowego P-6.
W tym czasie dzięki zgromadzeniu odpowiedniego zapasu miedzi anodowej i wsparciu produkcyjnemu Huty Miedzi Głogów II była kontynuowana produkcja miedzi elektrolitycznej w wydziale elektrorafinacji P-7, wykorzystującym w pełni posiadane zdolności. Wsparciem służył również wydział odlewni form i kesonów P-5, który produkuje elementy remontowanych pieców
- poinformowały służby prasowe KGHM Polska Miedź. Jak podkreślają, remont huty był dużym wyzwaniem zarówno dla pracowników, jak i firm zewnętrznych, zaangażowanych w cały proces. Zawartych zostało kilkadziesiąt umów z wykonawcami, jak również zakontraktowano kilka tysięcy części zamiennych.
Poza tym postój huty to duże wyzwanie logistyczne i techniczne. Prace przygotowawcze trwały trzy lata. Po ostatecznej weryfikacji gotowości wykonawców, jak również sprawdzeniu dostaw części zamiennych i materiałów potrzebnych do zrealizowania zadań, 11 sierpnia – zgodnie z planem – rozpoczął się postój remontowy.
Przeprowadzone zostały również konieczne zadania inwestycyjne. Jednym z nich jest modernizacja instalacji opalania olejem pieca zawiesinowego. Przeprowadzona została aktualizacja systemów sterowania i wymiana komputerów dla instalacji załadunku pieca zawiesinowego i prażalniczego, a także aktualizacja systemu komputerów maszyny rozlewniczej.
Oba piece w hucie Głogów, ten zawiesinowy i ten elektryczny, to jedne z największych tego typu urządzeń na świecie, a ich remont jest ogromnym wyzwaniem technicznym i organizacyjnym.
(DN)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz