W dzień Wszystkich Świętych i w Zaduszki wspominamy ludzi, których przyszło nam pożegnać w ciągu roku. Ważnych dla miasta, słynnych w Polsce, podziwianych za granicą.
Trudno się pogodzić z ich przedwczesną stratą, trudno uwierzyć, że już ich z nami nie ma. Spoczęli na głogowskich cmentarzach, wśród grobów naszych bliskich i przyjaciół. Odeszli ludzie zasłużeni w dziedzinach, którym poświecili życie zawodowe i pasję życia. Ludzie szanowani i podziwiani za codzienną pracę dla innych, za życzliwość, ale też szlachetną hojność w godzinie śmierci. Ludzie barwni, odważni i twórczy, którzy zdobyli wielką sławę i rozsławili Głogów. Nauczyciele, społecznicy, działacze Solidarności. Ze złamanym sercem żegnaliśmy tych najmłodszych, którym brakło czasu na rozwinięcie skrzydeł w całej pełni możliwości i wartości. Wszyscy odeszli za szybko. Będziemy ich wspominać nie tylko 1. listopada i w Zaduszki. Trudno o nich zapomnieć.
GH KD
Jarosław Klus (+55 l.)
Wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Samoobrona Ekologiczna Rolników Pronatura i kibic Chrobrego Głogów. Walczył z KGHM-em w imieniu rolników z podgłogowskich wsi. Zadawał trudne pytania – o skażenie ziemi i żywności, o problemy rolników, o arsen. Dopóki siły mu pozwalały, brał udział w życiu miasta, w sesjach rady powiatu i miasta. Zmarł 8 września.
Barbara Suchocka (+65 l.)
Była wieloletnia dyrektor Przedszkola Publicznego nr 2 w Głogowie, nauczycielka i wychowawczyni dla pokoleń głogowian, tysięcy dzieci. Pozostanie w ich dobrej pamięci. Zmarła w lipcu, po ciężkiej chorobie, z którą długo walczyła, nie poddawała się. Panią dyrektor pożegnaliśmy 31 lipca na cmentarzu w Brzostowie.
Józef Cwynar (+78 l.)
Regionalista, społecznik, popularyzator wiedzy o Głogowie wśród dzieci i młodzieży, wieloletni aktywny działacz Towarzystwa Ziemi Głogowskiej i znany przewodnik przy głogowskim Kole PTTK. P. Jesienią zeszłego roku otrzymał wyróżnienie podczas Forum Regionalistów "Małe Ojczyzny na styku regionów", z okazji XXX-lecia Encyklopedii Ziemi Głogowskiej. Zmarł 21 lipca.
Doktor Ireneusz Urbański (+54 l.)
Internista z przychodni Astra Med w Głogowie. Zmarł podczas rodzinnych wakacji w Grecji. Doznał rozległego udaru mózgu, jego życia nie udało się uratować. Oddał swoje organy do przeszczepów, po śmierci ratując życie innym ludziom. O wdzięczności za „dar życia” polskiego lekarza pisały największe greckie media. Pożegnaliśmy go 20 lipca na cmentarzu w Brzostowie.
Łukasz Kuczer (+28 l.)
Były piłkarz Chrobrego Głogów, od dzieciństwa związany z głogowską piłką nożną. Dobrze zapowiadającą się dalszą karierę zdolnego piłkarza zahamowała kontuzja. W ostatnich latach był trenerem MKS Orzeł Prusice. Zginął w tragicznym wypadku samochodowym na obwodnicy Wrocławia, w którym życie straciło też dwóch innych młodych mężczyzn. Spoczął na cmentarzu w Brzostowie (1.08).
Czesław Litwin (+69 l.)
W przeszłości znany polityk z naszego regionu, działacz Solidarności i Samoobrony rolników, poseł na Sejm V kadencji (2005-2007). Brał udział w protestach rolników. Zasiadał w radzie nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W latach 2002 – 2005 był radnym sejmiku wojewódzkiego z ramienia Samoobrony. Zmarł 27 września.
Andrzej Poroszewski (+75 l.)
Działacz Solidarności, górnik, wieloletni pracownik huty Głogów. W sierpniu 1980 współorganizował strajk w ZG Rudna. Po pacyfikacji strajku w sierpniu 1981 r. musiał się ukrywać, został zwolniony z pracy i poszukiwany listem gończym. W 1982 aresztowany i skazany za kierowanie strajkiem w ZG Rudna. W 2013 r. odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Zmarł 16 sierpnia.
Gabriel Seweryn ( +56 l.)
Kuśnierz-artysta, szył futra dla gwiazd. Celebryta nazywany Versace z Głogowa. Sławę przyniosła mu rola w serialu „Królowe życia”. W ostatnich miesiącach życia szkolił się w sztuce makijażu permanentnego. W swojej pracowni futer na starówce szykował się do otwarcia salonu fryzjerskiego. Nie zdążył. Zmarł nagle 28 listopada 2023 w głogowskim szpitalu. Jest pochowany na cmentarzu w Krzepowie. Na zdjęciu nowy pomnik Gabriela, który mogli zobaczyć odwiedzający groby na Krzepowie.
Karol Wróblewski (+98 l.)
Honorowy Obywatel Gminy Grębocice, wieloletni działacz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Jako 18-latek powołany do II Armii Wojska Polskiego. Uczestniczył w wyzwalaniu Głogowa i Wrocławia. Był kierownikiem PGR-u w Bądzowie i dyrektorem PGR w Grębocicach. Za zasługi odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim. Zmarł 21 czerwca.
Grzegorz Białczyk
Mieszkał we Wrocławiu, ale od wielu lat był związany z naszym regionem. Uczył śpiewać pokolenia mieszkańców naszego regionu, był jurorem i organizatorem konkursów wokalnych. Pracował w Gminny Ośrodku Kultury w Białołęce jako instruktor śpiewu.
opr. GH
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz