Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie swoją wiedzą, ale i praktyką, dzielą się z przedszkolakami oraz seniorami.
– Trzeba potrafić pomóc – mówi nam Aleksandra Pyziak, kapitanka szkolnej drużyny ratowniczej a także kierowniczka projektu „Każdy Powinien Pomagać” realizowanego w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Udział w niej biorą uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Nie tylko Ola, bo także jej zespół w składzie: Michał Buczek, Zuzanna Klimczuk, Natalia Soja oraz Angela Pełech.
Oni wszyscy zafascynowani są tym, co robią. A robią to z pasji. Oczywiście posiadają niezbędne certyfikaty z pierwszej pomocy, choć jak podkreślają wiedza to nie wszystko. Równie ważna jest przecież praktyka. Okazuje się, że z tą – niestety – bywa różnie.
– Przeprowadzamy badania, sondy, ankiety. Z nich często wynika, że ostatni raz o udzielaniu pierwszej pomocy słyszeliśmy lata temu i niewiele z tego pamiętamy. A kiedy do takiej sytuacji dochodzi, że tę wiedzę powinniśmy potrafić wykorzystać w praktyce, to nawet nie wiemy jak się zachować. Pojawia się stres, panika. I jest problem. Uświadamiamy, że ta wiedza oraz umiejętności są ważne. Na wagę zdrowia lub życia
– opowiada Ola i dodaje, że zajęcia prowadzą dla przedszkolaków i seniorów – dla ludzi w różnym wieku.
– Przychodząc do liceum też zadawałam sobie pytanie – w ogóle to... po co mi to? Po pierwszych zajęciach zmieniłam zdanie. Bywa różnie, bo załóżmy, że będziemy wracać ze szkoły do domu i ktoś akurat przewróci się na rowerze. Możemy być świadkami wypadku samochodowego. Ktoś inny przy nas zasłabnie, doznając udaru lub zawału. Dlatego podczas naszych zajęć wykorzystujemy szkolny sprzęt m.in. fantomy, deskę ortopedyczną, kamizelkę do zakrztuszeń, treningowe AED. Starając się nauczyć młodszych i starszych, co w danej sytuacji powinniśmy poprawnie zrobić. Aby pomóc, nie zaszkodzić
– zaznacza licealistka.
Ta ogólnopolska olimpiada to dziesiątki, setki, tysiące projektów edukacyjnych, ekologicznych czy sportowych – każdy z nich niezwykle ważny. Także ten uczniów głogowskiego liceum. Najlepsze projekty zostaną nagrodzone a uczniom wręczone brązowe, srebrne lub złote Wilki, czyli takie statuetki – społeczne Oscary dla finalistów. Jednak wcale nie to jest najważniejsze.
– Nie zależy nam na nagrodach. Największą satysfakcję poczujemy wtedy, gdy przeszkolimy wielu ludzi – mając nadzieję, że właśnie ta wiedza i praktyka nie pójdą na marne
– mówi koordynatorka szkolnej akcji.
Jeżeli chcecie, aby takie zajęcia z udzielania pierwszej pomocy odbyły się w waszym przedszkolu, szkole, zakładzie pracy, to możecie się z nimi skontaktować. Ci uczniowie są do waszej dyspozycji.
(MK)
Brawo23:34, 20.11.2024
1 0
Brawo,brawo dzięki wam rośnie wiara w młodzież 👍❤️ 23:34, 20.11.2024