Dziesiątki osób, góra kwiatów i podniosłe przemówienia – tak wyglądały dzisiejsze obchody ku czci Jana Wyżykowskiego.
[FOTORELACJANOWA]6647[/FOTORELACJANOWA]
– Dziś wspominamy wielkiego człowieka, który dzięki swojej pracy i determinacji zmienił losy dolnośląskiej ziemi. To on, 68 lat temu, zapoczątkował zupełnie nową rzeczywistość i wpisał się w historię miejsca, w którym się znajdujemy. Jego odkrycie zmieniło życie wielu ludzi, którzy na jego fundamentach zbudowali swoją przyszłość – usłyszeliśmy na początku spotkania pod pomnikiem.
O marcowym wydarzeniu z 1957 roku i ludziach, którzy zapoczątkowali szczególny okres w historii, nie sposób zapomnieć. Przypominają nam o tym rozwój całego zagłębia miedziowego oraz dotychczasowe osiągnięcia i rozpoznawalność marki KGHM Polska Miedź S.A.
– Dzisiejszy dzień ma dla nas wyjątkowe znaczenie. Spotykamy się, aby oddać hołd doktorowi Janowi Wyżykowskiemu, który 68 lat temu w tym właśnie miejscu dokonał największego geologicznego odkrycia. Chciał być i był człowiekiem odważnym oraz pełnym pokory. Nie raz podkreślał, że w geologii wiele zależy od szczęścia, ale także od wiedzy i przekonania. W przypadku odkrycia naszych drogocennych złóż zwyciężył również naukowy upór. Ludzi o takich cechach charakteru należy nie tylko wspominać, ale pielęgnować o nich pamięć – powiedział Paweł Piwko, wójt gminy Radwanice.
Na mało znany fakt odkrycia złóż miedzi zwrócił uwagę przedstawiciel KGHM-u.
– Wszyscy mówimy o tej wspaniałej dacie, którą dziś obchodzimy. Tymczasem sprawdziłem, że niestety ani w Polsce, ani na świecie nie pamięta się o tym odkryciu. To bardzo istotne, aby opowiadać wszystkim o naszym geologu, który zmienił ten region i stworzył podwaliny pod rozwój polskiego górnictwa. Nie mogę obojętnie patrzeć na to, że tak niewiele mówi się o Janie Wyżykowskim – i to musi się zmienić – stwierdził Krzysztof Porębski, dyrektor naczelny ds. górnictwa w KGHM S.A.
Przemówienie przedstawiciela miedziowej spółki było rzeczowe. Po uroczystościach dyrektor zapowiedział, że podejmie działania na rzecz poszerzenia wpisu o Janie Wyżykowskim na Wikipedii.
Podczas uroczystości w Sieroszowicach padły również słowa, że w dniu odkrycia rudy miedzi naoczni świadkowie nie mieli świadomości, jak ważne jest to wydarzenie. Dziś, po kilkudziesięciu latach, patrzymy na nie z zupełnie innej perspektywy. Odkrycie Jana Wyżykowskiego to nie tylko historia przemysłu, ale także narodziny nowego regionu ze wspólną miedziową tożsamością.
KD
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz