Pociągi Kolei Dolnośląskich są przyozdobione wizerunkami i noszą dumne miana królów lub książąt polskich. Jako pierwszy z władców wyruszył w drogę z kolejami Mieszko I, a jeździ także Henryk III Głogowski, najsłynniejszy władca Księstwa Głogowskiego.
Wizerunki polskich władców na karoserii mają KD odróżniać i mają być ich znakiem rozpoznawczym. Jest to projekt łączący historyczną przeszłość z nowoczesnymi pojazdami KD pod nazwą „Z przeszłości w przyszłość – poczet królów i książąt na pociągach KD”. Docelowo ma jeździć 31 żółto-białych pociągów z wizerunkami władców.
Postacie polskich władców, które trafiły na pociągi, zostały starannie dobrane. Tak, aby pasażerowie, którzy wybierają się w podróż, poczuli zaintrygowanie i zaciekawienie, a następnie sięgnęli po informacje zamieszczone na stronie internetowej KD. Przy portretach jest zamieszczony kod QR, który można zeskanować za pomocą smartfona. Tym sposobem można dotrzeć do informacji na temat poszczególnych władców. Celem było zainteresowanie podróżnych historią, także tych najmłodszych.
Portrety widniejących na pociągach władców powstały na bazie dzieł pocztu królów polskich autorstwa Aleksandra Lessera, XIX – wiecznego polskiego malarza i krytyka sztuki, specjalizującego się w obrazach o tematyce historycznej. Jest także autorem wizerunków królów polskich, które zostały wykorzystane właśnie na pociągach. Uwiecznił on 43 czarno-białe portrety władców. Konsultantem w sprawie ich umieszczania na pociągach był Marcin Makuch, historyk i dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy. Autorem projektów reinterpretacji wizerunków, które trafiły na karoserię pociągów, jest pochodzący z Legnicy artysta grafik Piotr Wajs, mieszkający obecnie na Szetlandach.
Jego zadaniem było nadanie wyglądu uwspółcześnionego i dopasowanie wizerunki królów i książąt do potrzeb eksponowania ich na pociągach. Prace trwały wiele miesięcy, a wizerunki władców mają zostać uwiecznione na 21 pociągach Elf2 i sześciu hybrydach Impuls2. W sumie na 31. Pierwszy w drogę pojechał Mieszko I, potem byli Bolesław Chrobry, Kazimierz Odnowiciel i Bolesław II Śmiały. W sumie na razie wizerunków jest 12.
W październiku 2023 roku wyruszył również bliski naszemu miastu Henryk III Głogowski – żyjący w latach 1260-1309 syn księcia Konrada Głogowskiego i Salomei. Najpotężniejszy władca Księstwa Głogowskiego, który rywalizował z Władysławem Łokietkiem o koronę polską. Niestety, zmarł przedwcześnie. Nad Głogowem objął władzę po uzyskaniu pełnoletniości ok. 1278 roku. Słynął z rządów twardej, ale sprawiedliwej ręki, a za jego władania Księstwo Głogowskie oraz stołeczny Głogów zyskały na znaczeniu poprzez znaczny rozwój.
Głogów ma „swój” pociąg Henryk III Głogowski od października 2023 roku. Konsultantem historycznym projektu na ten pociąg był głogowianin Dariusz Czaja, obecnie radny miejski i dyrektor klubu Chrobry Głogów. Także działacz Towarzystwa Ziemi Głogowskiej oraz historyk i regionalista. Taki pociąg z księciem z Głogowa powstał na wniosek prezydenta naszego miasta Rafaela Rokaszewicza.
(DN)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz