Zamknij

Ksiądz Dobrołowicz spotkał się z parafianami w głogowskiej kolegiacie

13:54, 20.04.2025 Aktualizacja: 15:32, 20.04.2025
Skomentuj Mateusz Komperda Mateusz Komperda

W Wielką Sobotę (19.04.) w murach głogowskiej kolegiaty – tuż po święceniu pokarmów – ksiądz prałat Ryszard Dobrołowicz spotkał się z parafianami, by osobiście podpisywać książkę poświęconą swojemu życiu i posłudze duszpasterskiej.

To było krótkie, ale bardzo wzruszające spotkanie. Publikacja została wydana przez parafię kolegiacką. Autorami opracowania są Jolanta Budkowska, Henryk Ciejka oraz Elżbieta Rutkowska.

Ogromny wkład w przygotowanie książki mieli także inni współtwórcy. Antoni Bok odpowiadał za układ fotografii i opracowanie mapy, dbając przy tym o zgodność z faktami historycznymi. Piotr Krzemiński zajął się składem publikacji i przygotowaniem jej do druku. Redakcyjne szlify zawdzięczamy korektorce Izabeli Rutkowskiej oraz Marcie Stabiszewskiej.

We wstępie książki czytamy: „Zapraszamy do lektury o życiu i dziełach niezwykłego człowieka ks. prałata Ryszarda Dobrołowicza, który swoje życie poświęcił miastu Głogów.”

Parafianie chętnie kupowali książkę, bo dochód z jej sprzedaży przekazywany jest na odbudowę kolegiaty w Głogowie. Nie zabrakło chwili na rozmowę z księdzem Dobrołowiczem.

 

Biografia 

Ks. Prałat Ryszard Dobrołowicz urodził się w 1947 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1971 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Swoją posługę kapłańską rozpoczął jako wikariusz parafii św. Mikołaja w Głogowie.

Z dniem 1 czerwca 1979 roku ks. Dobrołowicz podjął pracę duszpasterską w Głogowie, będąc równocześnie wikariuszem ks. proboszcza Zygmunta Zająca oraz parafii katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim. Współpraca obu kapłanów była bardzo ścisła – szczególnie w działaniach związanych z tworzeniem nowej parafii i planowaną budową kościoła na osiedlu Kopernik.

Po odejściu ks. Zająca, którego parafianie pożegnali uroczyście 3 sierpnia 1981 roku, ks. Ryszard Dobrołowicz został proboszczem i głównym organizatorem budowy nowego kościoła. Odpowiadał nie tylko za kwestie duszpasterskie, ale również za całość inwestycji: od rozmów z architektami, przez gromadzenie funduszy, po kierowanie pracami budowlanymi.

W dniach 1–3 października 1981 roku miała miejsce wyjątkowa mobilizacja parafian, szczególnie mężczyzn, którzy razem z proboszczem pracowali przy budowie do późnych godzin nocnych. W trudnym okresie stanu wojennego ks. Dobrołowicz wykazał się odwagą i wrażliwością – w czasie strajku w Hucie Miedzi „Głogów” odprawił na jej terenie Mszę św. i udzielił ogólnego rozgrzeszenia, przyczyniając się do pokojowego przebiegu protestów.

26 września 1982 roku biskup Wilhelm Pluta poświęcił kaplicę oraz uroczyście wmurował kamień węgielny w nawę główną budowanego kościoła. Przez kolejne lata trwał proces intensywnej budowy i wyposażania świątyni – powstało także zaplecze katechetyczne, system nagłośnienia, organy oraz zagospodarowano teren wokół kościoła. W 1988 roku kościół pw. NMP Królowej Polski został uhonorowany prestiżową nagrodą Stowarzyszenia Architektów Polskich w kategorii „Projekt i realizacja roku”.

W 1986 roku zrodziła się idea utworzenia Ośrodka Duszpasterstwa Chorych, który miał funkcjonować na wzór europejskich ośrodków Cichych Pracowników Krzyża. By umożliwić jego budowę oraz odbudowę głogowskiej kolegiaty, powstała parafialna działalność gospodarcza.

W sierpniu 1994 roku, decyzją biskupa diecezjalnego, ks. Dobrołowicz został mianowany proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – głogowskiej kolegiaty. Jako gospodarz tej historycznej świątyni zainicjował szeroko zakrojoną odbudowę: od rekonstrukcji dachu i murów, przez odnowienie portali, malowideł, witraży, aż po zabezpieczenie średniowiecznej krypty i fundamentów dawnego kościoła romańskiego.

Dzięki jego inicjatywie 20 września 1994 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o sprzedaży kaplicy cmentarnej przy ul. Legnickiej, co dało podwaliny pod nową parafię pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Kolejnym owocem jego działań było utworzenie 1 września 1995 roku Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego – powstałego z inicjatywy ks. prałata oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Ks. Ryszard Dobrołowicz był również zaangażowany w działania na rzecz innych świątyń regionu – zabezpieczył historyczny kościół w Rapocinie, kierował budową kościoła w Sobczycach oraz pełną renowacją świątyni w Brzostowie.

Był organizatorem wielu wydarzeń religijnych o charakterze diecezjalnym i miejskim – m.in. Diecezjalnego Dnia Młodych, Kongresu Rodzin, peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z udziałem Prymasa Józefa Glempa czy peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej.

Ks. prałat Ryszard Dobrołowicz zapisał się w historii Głogowa jako kapłan oddany wspólnocie, wytrwały budowniczy, organizator życia religijnego i społecznego oraz człowiek ogromnej wiary i wizji.
(MK)

 

 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%