Ulica 10 maja na osiedlu Kościuszki jest wyjątkowa. Nie tylko ze względu na swoją ciekawą przeszłość, ale głównie z uwagi na ludzi, którzy na niej mieszkają. Na tej ulicy szykuje się wielkie święto!
10 Maja ma swoje urodziny właśnie... 10 maja. A to już w nadchodzącą sobotę. W 2018 r. mieszkańcy organizowali pierwszą taką uroczystość. Rozstawili stoły na środku ulicy, która na ten czas została zamknięta dla ruchu. Ale to nie tylko najstarsi, lecz także nowi mieszkańcy wymyślili, żeby obchodzić imieniny ulicy.
Pomysłodawcy i główni organizatorzy to rodziny Slifierzów, Grzywaczów i Ruebenbauerów. Uważali, że warto się pochwalić, gdyż – ich zdaniem – uliczka jest wyjątkowa dla historii Głogowa. Wyjątkowi byli i są także jej mieszkańcy.
Mieliśmy już osiem spotkań integracyjnych na naszej ulicy. Brali w nich udział zarówno mieszkańcy obecni, jak i dawni. Wspominaliśmy tych, którzy odeszli, wciąż o nich pamiętamy. Gościmy u nas także przyjaciół naszej ulicy
- mówi Bogumiła Slifierz, jedna z organizatorek integracyjnego spotkania. To jest taki jeden dzień w roku, gdy wszyscy – lub prawie wszyscy – mieszkańcy wychodzą na ulicę i wspólnie biesiadują. Co roku organizowali składkową imprezę – każdy przynosił co mógł.
Z budżetu obywatelskiego zdobyliśmy 10 tys. zł, które zostaną przeznaczone na organizację święta naszej ulicy. Zdobyliśmy bardzo dużo głosów, jest nam więc niesłychanie milo, że nasz pomysł i nasza inicjatywę poparli także mieszkańcy innych dzielnic
- mówi Bogumiła Slifierz.
W sobotę znów wszyscy spotkają się przy stole na ul. 10 Maja. Ulica ma być zamknięta już od godz. 14 do 20, ale świętowanie rozpoczyna się od godz. 16.
Obecnie jest tu 17 numerów, mieszka tu ok. 60 osób. Jest sporo nowych osób, którzy odkupili domki od dawnych właścicieli. Ale są także potomkowie pionierów, którzy zamieszkali tu po wojnie.
Bogumiła Slifierz i Andrzej Ruebenbauer (na głównym zdjęciu podpalają świeczki na torcie) otrzymali w tym roku nagrodę historyczną „Złoty Bilet Głogowskiego Wehikułu Czasu” za „Urodziny ulicy 10 Maja”, imprezę upamiętniającą osadników i integrującą środowiska sąsiedzkie.
(DN)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz