To dzisiaj (9.05.) w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie odbyła się uroczysta i oficjalna akademia wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień jubileuszowych KGHM. Wyróżniono ponad 70 osób!
32 pracowników KGHM otrzymało odznaczenia państwowe. 20 z nich wręczono Medale Złote za Długoletnią Służbę, a 12 Odznaki Honorowe za zasługi dla energetyki. 10 osób uhonorowano odznakami Zasłużony dla KGHM. Wyróżnionych zostało również 30 jubilatów z najdłuższym stażem pracy, którym wręczono listy gratulacyjne i pamiątkowe statuetki patrona hutników, Św. Floriana.
Główne obchody tegorocznego Dnia Hutnika rozpoczęły się przed siedzibą KGHM w Lubinie od występu orkiestry hutniczej z Głogowa wraz z grupą mażoretek. Po tradycyjnym powitaniu Zarządu firmy i dyrektorów hut świętowanie przeniosło się do Głogowa, gdzie na uroczystej Akademii uhonorowano ponad 70 pracowników Spółki. Uroczystości zakończą tradycyjne imprezy: karczma oraz comber.
[ZT]168900[/ZT]
Obchody Dnia Hutnika to okazja do uczczenia tych, którzy przez lata tworzą dziedzictwo metalurgiczne Zagłębia Miedziowego. Dlatego wydarzenie to nie mogłoby odbyć się bez uhonorowania hutników, którzy otrzymali odznaczenia państwowe - Złote Medale za Długoletnią Służbę oraz odznaki „Zasłużony dla KGHM”. Wyróżnieni zostali również jubilaci – z najdłuższym stażem w miedziowej spółce, którzy otrzymali statuetkę Św. Floriana i list gratulacyjny. Msza Święta w intencji Hutników i ich rodzin zostanie odprawiona w niedzielę 11 maja o godzinie 12.30 w Kolegiacie w Głogowie. Obchody Dnia Hutnika od 2024 roku są wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Andrzej Szydło, Prezes Zarządu KGHM na uroczystej Akademii, podziękował hutnikom za ciężką pracę oraz wkład w rozwój Spółki.
KGHM kojarzy się przede wszystkim z firmą górniczą, ale dopiero w czasie rozmów z wielkim podziwem wiele osób odkrywa, że jest to firma górniczo-hutnicza. Jest to nasza ogromna przewaga jako KGHM, ponieważ jesteśmy kompletnie zintegrowanym ciągiem technologicznym. Dzięki temu przez blisko 65 lat w hutach KGHM przetopiono prawie 100 mln ton koncentratu. Z tych 100 mln ton koncentratu wyprodukowano do tej pory ponad 20 mln ton czystej miedzi. Dlatego chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pokoleniom hutników, którzy przyczynili się do obecnego kształtu KGHM. Wiele wysiłku włożyliśmy w to by określić główne kierunki rozwoju, które pozwalają wykorzystać w pełni nasze moce hutnicze. Dziś musimy zintensyfikować produkcję w KGHM i dlatego pracujemy nad tym, aby zapewnić naszym hutom odpowiedniej jakości koncentrat, ponieważ priorytetem jest przyszłość i rozwój naszych hut miedzi, które ewoluują w dobrym kierunku. Z okazji Dnia Hutnika chciałbym złożyć serdecznie życzenia od Zarządu, od górników, od przeróbkarzy. Niech żyje nam Hutniczy Stan!
Obecny na Akademii Hutniczej KGHM Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Robert Kropiwnicki podkreślił:
KGHM jest perłą w koronie Rzeczpospolitej, wśród spółek Skarbu Państwa. Inwestycje jakie wykonujecie w hutach – doskonalenie procesu technologicznego w hutach w Głogowie, Legnicy i Cedyni – są niezwykle istotne. Dziękuję Zarządowi za rok ciężkiej pracy. Spółka była w trudnym momencie, ale po tym roku, większość zagrożeń zostało bardzo dobrze zarządzonych. Dziś KGHM jest bezpieczny w wielu obszarach i z optymizmem może patrzeć w przyszłość. Prace nad podatkiem miedziowym, o którym rozmawiamy w wielu wymiarach, są już na ukończeniu. Dziękuję bardzo za ciężką pracę, za to co robicie. Gratuluję wszystkim odznaczonym. To jest ten piękny moment, kiedy docenia się pracę najbardziej zasłużonych.
[FOTORELACJA]7056[/FOTORELACJA]
Oczywiście są różnice, ale przede wszystkim jest jedna stała rzecz, jest to praca bardzo odpowiedzialna i bardzo ciężka
Katarzyna Kamińska, główny specjalista ds. BHP w Hucie Miedzi Legnica, przez czterdzieści lat swojej pracy troszczyła się o bezpieczeństwo pracowników, z czego ponad trzy dekady poświęciła działowi BHP. Podczas tegorocznej hutniczej akademii KGHM została wyróżniona za swoje wieloletnie zaangażowanie.
Moja praca polegała na zapewnieniu bezpiecznych, higienicznych warunków pracy na terenie zakładu, dbanie o bezpieczeństwo moich pracowników, nie tylko narzucanie im przepisów prawa i nakazy, żeby oni wykonywali, ale również współpracowaliśmy z pracownikami, słuchaliśmy ich głosu, żeby wspólnie razem dążyć do tego, żebyśmy bezpiecznie zawsze wrócili do domu
— wyjaśniła nam Katarzyna Kamińska, podkreślając znaczenie współpracy w budowaniu kultury bezpieczeństwa. Zwróciła również uwagę na to, jak bardzo przez lata zmieniła się świadomość pracowników w zakresie przestrzegania zasad BHP. — Kiedyś pracownicy nie przywiązywali takiej wagi do bezpieczeństwa. Oni po prostu przychodzili, wykonywali swoją pracę nie zważając na to bezpieczeństwo. W tej chwili jest ta świadomość inna — dodała. Wyróżnienie, które otrzymała, uznała za wyjątkowe podsumowanie swojej kariery. — Cieszę się, że tutaj mój pracodawca to wyróżnienie mi przydzielił, dlatego że mam takie wrażenie, że to jest wyróżnienie za mój wkład też, nie tylko pracę, ale wkład i zaangażowanie” — zaznaczyła.
Maciej Dobosz, który od czterdziestu lat związany jest z Hutą Miedzi Legnica, podczas tegorocznej akademii hutniczej KGHM również znalazł się w gronie wyróżnionych pracowników. Swoją karierę rozpoczynał jako projektant w biurze konstrukcyjnym, a z czasem awansował na stanowisko kierownika projektów w dziale inwestycji.
Jestem głównym odpowiedzialnym za prowadzenie danej inwestycji, bo Huta rozdziela te inwestycje na ileś zadań i dla każdego zadania przydziela kierownika projektu
— wyjaśnił nam Maciej Dobosz, podkreślając znaczenie swojej roli jako pośrednika między zakładem a wykonawcami. Z sentymentem wspominał również swoje początki i kolegów, z którymi przez lata tworzył zgrany zespół. — Na pewno warto było, patrząc na kolegów, z którymi się bardzo miło pracuje, i to, że wszyscy, którzy przyszli do huty, cały czas pracują ze mną”— dodał, zaznaczając, że niewielu pracowników decydowało się odejść z zakładu. Otrzymane wyróżnienie określił jako wyjątkowy gest ze strony pracodawcy.
To wyróżnienie jest takim miłym ukłonem zakładu do pracowników, podkreśleniem tych lat, które przepracowałem w Hucie
— podsumował Maciej Dobosz.
KGHM jest największym producentem miedzi w Europie i należy do elitarnego grona 10 największych producentów miedzi na świecie. Według rankingu World Silver Survey 2025 spółka zajmuje 2. miejsce w globalnym rankingu największych producentów srebra. Do KGHM należą trzy huty zlokalizowane na Dolnym Śląsku. Huta Miedzi Głogów, Huta Legnica i Huta Miedzi Cedynia – Walcownia dzięki wykorzystaniu różnych procesów technologicznych, umożliwiają dywersyfikację produkcji hutniczej, a tym samym wzmacniają konkurencyjność Miedziowej Spółki wśród światowych liderów branży metalurgicznej.
Potwierdzeniem efektywnej i zgodnej z najwyższymi standardami produkcji hutniczej miedzi jest prestiżowe wyróżnienie Copper Mark, przyznane wszystkim hutom należącym do KGHM. Ten międzynarodowy certyfikat oznacza, że spełniają one normy środowiskowe, prowadzą odpowiedzialną produkcję i współpracują ze wszystkimi Interesariuszami, w tym społecznościami lokalnymi.
Oprócz miedzi, srebra i złota w hutach KGHM produkowane są: ołów surowy, ołów rafinowany, kwas siarkowy, siarczan niklawy oraz selen. W hutach KGHM pracuje ponad 3 600 hutników.
Z okazji Dnia Hutnika, specjalne atrakcje przygotowała Huta Miedzi Legnica, która w sobotę 17 maja w Miejskim Parku w Legnicy zorganizuje piknik hutniczy. Na wszystkich odwiedzających czekają liczne atrakcje, m.in. wesołe miasteczko, animacje, pokazy, mapping oraz występ Orkiestry Hutniczej z Huty Miedzi Głogów, z mażoretkami. Gwiazdami wydarzenia będą Cleo i Jacek Stachursky. Ponadto, 24 maja i 7 czerwca w godzinach 9.00-13.00 odbędą się dni otwarte Huty Miedzi Legnica.
(LUK, KGHM)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz