Zamknij

Rozmawiają o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia w centrali KGHM Polska Miedź. Seminarium Związku Pracodawców Polska Miedź

07:27, 14.05.2025 Aktualizacja: 11:50, 14.05.2025
Skomentuj

KGHM Polska Miedź S.A oraz Związek Pracodawców Polska Miedź dzisiaj (14.05.) zaprosili na seminarium „Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo pracowników w przemyśle surowcowym. Bądź odpowiedzialny za innych”. Dla podkreślenia znaczenia tematu spotkanie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Seminarium właśnie trwa. 

Tło i kontekst spotkania stanowi Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Dodatkowo wydarzenie mające na celu promocję zdrowia i bezpieczeństwa w sektorze surowcowym odbywa się w ramach Tygodnia Bezpiecznej Pracy KGHM.

Celem spotkania jest przedstawienie najlepszych praktyk firm górniczych (w tym KGHM) oraz przemysłowych w obszarze ochrony życia i zdrowia oraz także dyskusja nad efektywną współpracą między organami nadzoru, firmami górniczymi oraz partnerami społecznymi.

Ważnym elementem uroczystości było otwierające spotkanie wspólne złożenie kwiatów przez zaproszonych gości pod pamiątkową tablicą ku czci osób poszkodowanych w wyniku wypadków przy pracy. 

Seminarium potrwa do godz. 14. 

Jarosław Dudkowiak, prezes Związku Pracodawców Polska Miedź zwrócił uwagę na znaczenie odpowiedzialności w sektorze surowcowym.

Dzisiejsze spotkanie to nie tylko okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także moment refleksji nad naszą wspólną odpowiedzialnością

–– podkreślił Dudkowiak.

Jak zaznaczył, hasło przewodnie wydarzenia – „Bądź odpowiedzialny za innych” – doskonale oddaje istotę działań, które podejmowane są każdego dnia w przemyśle, gdzie bezpieczeństwo nie może być traktowane jako dodatek do codziennej pracy, lecz jej fundament.

Prezes Związku Pracodawców Polska Miedź zwrócił również uwagę na specyfikę branży, która niesie ze sobą liczne wyzwania i zagrożenia.

Przemysł surowcowy to sektor strategiczny oparty na odwadze, wytrwałości i profesjonalizmie ludzi. Naszym obowiązkiem jako menedżerów, inżynierów, specjalistów jest nie tylko tworzenie bezpiecznych warunków pracy, ale także budowanie kultury odpowiedzialności, wzajemnego zaufania i troski o drugiego człowieka

–– mówił.

Dudkowiak podkreślił również wagę inwestycji w nowoczesne technologie, szkolenia oraz monitoring zagrożeń, ale zwrócił uwagę na równie istotny aspekt – rozwijanie świadomości i zaangażowania pracowników. –– Bezpieczeństwo to wartość, która zaczyna się od nas samych, ale wpływa na całą społeczność – naszych kolegów, rodziny, otoczenie –– zaznaczył.

Na zakończenie prezes wyraził wdzięczność wszystkim, którzy codziennie dbają o bezpieczeństwo pracy. –– To dzięki waszym staraniom liczba wypadków maleje, a standardy ochrony zdrowia nieustannie się podnoszą –– powiedział, dziękując także Wyższemu Urzędowi Górniczemu, Zarządowi KGHM Polska Miedź S.A. oraz Państwowej Inspekcji Pracy za objęcie patronatem seminarium.

 

Aleksander Chowaniec, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego zwrócił uwagę na znaczenie świadomego zarządzania bezpieczeństwem w przemyśle surowcowym.

Miałem dziś możliwość uczczenia pamięci tych, którzy stracili życie lub doznali uszczerbku na zdrowiu na posterunkach pracy, składając kwiaty pod tablicą im dedykowaną

–– powiedział Chowaniec. Jak podkreślił, przyszłość zależy od tego, co robimy w teraźniejszości, cytując słowa Gandhiego. –– To seminarium to właśnie taka praca na przyszłość, wyraz ogromnej odpowiedzialności pracodawców za swoich pracowników –– dodał.

Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego odniósł się do specyfiki środowiska pracy w przemyśle surowcowym, które określił jako „wrogie dla człowieka”. –– Na pracownika czeka mnóstwo zagrożeń – od naturalnych po techniczne. I takim wyzwaniem musi stawić czoła współczesny pracodawca –– zaznaczył.

Chowaniec zwrócił uwagę, że choć pracodawcy inwestują znaczne środki finansowe w bezpieczeństwo i higienę pracy, to sama skala inwestycji nie jest wystarczająca.

Czy coraz większe nakłady finansowe to jedyne rozwiązanie? To tak jak ojciec, który nieustannie pracuje, kupując dzieciom coraz droższe prezenty, ale zapomina o swojej obecności. Czy pracownikom bardziej nie potrzeba świadomości i wsparcia niż drogich technologii?

–– pytał retorycznie.

Wiceprezes podkreślił wagę szkoleń oraz komunikacji z pracownikami. –– Obecnie młodzi pracownicy to ludzie świata obrazu. Nie chcą czytać – chcą widzieć. Dlatego pokażmy im realia – osoby, które zostały kalekami w wyniku pracy, które borykają się z chorobami zawodowymi. Pokażmy, jakie mają życie teraz. To przemówi do nich bardziej niż suche przepisy i procedury –– powiedział.

Na zakończenie Chowaniec zaapelował o zwrócenie uwagi na tych, którzy zakończyli już swoją pracę zawodową. –– Zapomnijmy na chwilę o kosztownych inwestycjach i przypomnijmy sobie o tych, którzy byli częścią naszej społeczności. Zaprośmy ich na spotkania, przypomnijmy, że nadal są częścią tej społeczności, że o nich pamiętamy –– podsumował.

(LUK)

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%