Zamknij

Chrobrego w roku tysiąclecia koronacji w Głogowie nie będzie

Grażyna Hanuszewicz Grażyna Hanuszewicz 08:42, 29.10.2025 Aktualizacja: 08:39, 29.10.2025
2

Już nie doczekamy się w tym roku odsłonięcia 3-metrowej rzeźby króla Bolesława Chrobrego na Ostrowie Tumskim w Głogowie. Czy budowa pomnika chociaż się rozpocznie? 

Ten pomnik miał rozsławić Głogów na całą Polskę. A tu rok tysiąclecia koronacji Chrobrego na pierwszego króla Polski się kończy. To i ludzie dopytują, ponaglają, zaglądają pod kolegiatę, czy coś tam już ruszyło. W tym roku nie ruszy.

Warunkiem było otrzymanie dofinansowania i tego dofinansowania nie otrzymaliśmy 

- mówi prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. 

Pomnik wraz z zagospodarowaniem otoczenia ma kosztować do 500 tys. zł. Zgodnie z listem intencyjnym podpisanym jeszcze w 2023 roku, dofinansowanie od KGHM miało wynieść 400 tys. zł, a resztę dołożyłoby miasto.

Dwukrotnie składaliśmy wniosek, nie otrzymaliśmy dofinansowania. W związku z tym nie przystąpiliśmy do podpisania umowy. Może w przyszłym roku wrócimy do tematu 

- dodaje, że choć to już nie będzie rok jubileuszowy, jednak bieżący, przez ogromne wydatki, był dla miasta finansowo trudny do spięcia.

Nie ukrywa, że projekt pomnika nie wszystkim się podobał. 

[ZT]164015[/ZT]

Ten projekt wybrany w konkursie poznaliśmy na początku roku. Przedstawia króla siedzącego na tronie z głową wspartą na mieczu. Rzeźba wykonana z kamienia lub brązu ma mieć ok. 3 m wysokości. Stanie na Ostrowie Tumskim, w miejscu grodu piastowskiego. Bolesław Chrobry tu był.

[ZT]163933[/ZT]

List intencyjny o współpracy przy postawienia pomnika w 1000 rocznicę koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego dwa lata temu podpisało sześć podmiotów - KGHM Polska Miedź, Gmina Miejska Głogów, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Muzeum Archeologiczno Historyczne w Głogowie, parafia kolegiacka i Fundacja Pogoń-Lwów.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (2)

Robotnik Robotnik

1 3

Gospodarka za rządów PiS,pomogła takim ludziom rządzić w Głogowie,teraz mają swoich rządzących i niedorajdom brak kasy

09:40, 29.10.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

TusfskTusfsk

0 0

Wszystko ma sponsorować KGHM? A może kpo

10:41, 29.10.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%