Co za akcja! Trwa montaż gigantycznej czapki świętego Mikołaja. A to znak, że... wielkimi krokami zbliżają się święta.
Na wieży głogowskiego ratusza, drugiej najwyższej takiej wieży w Polsce, znów rozpoczął się montaż gigantycznej czapki św. Mikołaja. To przecież symbol miasta i znak, że do Mikołajek i jarmarku świątecznego zostało już tylko kilka dni.
O świcie ekipa alpinistyczna firmy Meander – weterani mikołajowego zadania – zaczęła mozolną wspinaczkę na górę. Każdy, kto był kiedyś na wieży ratusza, wie, że 284 schody potrafią dać w kość. Dla nich to jednak dopiero rozgrzewka.
Jak co roku jest to wyzwanie. Najczęstszą trudnością jest pogoda
– mówi Krzysztof.
Dzisiaj mamy warunki bardzo trudne. Miedziany dach jest śliski jak lód, a ta mgła wcale nie pomaga
– dodaje.
Mimo to alpiniści żartują, że przynajmniej temperatura dosyć łaskawa, bo jest lekko na plusie.
– Może nam nie zmarzną tyłki – śmieje się Bonifacy, także alpinista od zadań specjalnych. – Tu u góry czuć wiaterek – nie ukrywa.
Gdy już dotrą na szczyt, zaczyna się właściwa operacja. Najpierw sprawdzenie lin i zabezpieczenia. Bezpieczeństwo to podstawa.
Musimy sobie zrobić ring, posprawdzać liny, żeby nie skupiać się później na sprzęcie, tylko na samej czapce
– tłumaczą.
A jest na czym się skupić: mikołajowa czapa ma około 15 metrów wysokości i 17 metrów w obwodzie, waży 13 kilogramów i… lubi fruwać, jeśli zawieje z niewłaściwej strony.
Jak wiatr wieje nie tak, to czapka ucieka. Ale czasem wiatr pomaga i pięknie ją układa
– mówią zgodnie.
Zwykle całość zajmuje im około dwóch godzin.
Dla naszych alpinistów to nie tylko praca, ale i powód do satysfakcji.
Jesteśmy dumni, że to jedyne takie miasto w Polsce, gdzie wieża ratusza dostaje czapkę Mikołaja. To miłe, że tradycja jest kontynuowana
– podkreślają.
Krzysztof zakłada czapkę już po raz jedenasty. Bonifacy – dopiero drugi. W sumie to już 21 lat pięknej tradycji.
A Głogów, jak co roku, szykuje się do świątecznego jarmarku, który cieszy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Tradycja trwa, a wraz z nią duch Świętego Mikołaja nad rynkiem. Św. Mikołaja, który jest patronem naszego miasta.
Zakładają gigantyczną czapkę na ratuszu
brawo nareszcie cos dla wszystkich
1111
10:35, 2025-12-02
Powiat głogowski kupuje sprzęt na wojnę
A to nie jest stary dom dziecka
999
09:08, 2025-12-02
Powiat głogowski kupuje sprzęt na wojnę
KOGO TO PAN STAROSTA OBDARZY MILIONEM ZA DZIALKE POD NAMIOTY KTORYCH NIE MA
OJ
09:07, 2025-12-02
Czytamy legendę "Dawno temu w Głogowie"
Co wy robicie!!!! Żenada lansujących się ..........!!! Masakra!!! zwykli, normalni, mieszkańcy naszego miasta powinni to czytać!!!!
równi
08:15, 2025-12-02
0 0
brawo nareszcie cos dla wszystkich
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz