Dzisiejszy wieczór w głogowskim teatrze stał pod znakiem oryginalnego pokazu strojów, za którym stoi Laura Sykuła. Warto było popatrzeć, posłuchać, a nawet podyskutować.
[FOTORELACJANOWA]9114[/FOTORELACJANOWA]
Scena Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie na jeden wieczór zamieniła się w przestrzeń pełną fantastycznych postaci, kolorowych kostiumów i artystycznej wyobraźni. Wszystko za sprawą wydarzenia „Cosplay na wybiegu”, przygotowanego przez studentów trzeciego roku kierunku Nowe Media Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Głogowie.
W centrum wydarzenia znalazł się pokaz autorskich kostiumów cosplay zaprojektowanych i wykonanych przez studentkę uczelni Laurę Sykułę. Każdy z prezentowanych strojów był efektem jej własnej pracy i kilkuletniego rozwijania pasji.
- Każdy strój to osobna historia, każda stylizacja to inny świat – mówiła przed pokazem Laura Sykuła. – Większa część kostiumów jest stworzona przeze mnie, bo od trzech lat regularnie je szyję. Zauważyłam, że postaci, które chciałabym cosplayować, często nie są dostępne, więc życie zmusiło mnie do tego, żebym sama zaczęła je tworzyć.
Jak podkreśla młoda projektantka, jej przygoda z cosplayem zaczęła się trzy lata temu i od tamtej pory rozwija się niemal całkowicie samodzielnie.
– Umówiłam się ze znajomymi, że zrobimy grupę postaci z jednej z książek i po prostu musiałam się nauczyć szyć. Sama nauczyłam się też modelować peruki. Wszystko, co robię, robię dlatego, że sama tego potrzebuję – opowiada Laura Sykuła.
Pierwszy własnoręcznie wykonany kostium powstał właśnie wtedy.
– Widać już po nim, że przeszedł swoje i nie jest najlepiej wykonany, ale wciąż mam do niego ogromny sentyment – przyznaje.
Pokaz na deskach teatru był dla niej szczególnym doświadczeniem.
– Dzisiaj pierwszy raz jestem na scenie teatralnej w takim pokazie – zaznaczyła przed wydarzeniem.
Po prezentacji kostiumów na scenę zaproszono również osoby z publiczności, które przyszły na wydarzenie w specjalnych, fantastycznych strojach. Dzięki temu pokaz zamienił się w wspólne święto miłośników cosplayu, a scena teatru jeszcze bardziej wypełniła się kolorowymi bohaterami z różnych światów popkultury.
Po głównej części odbyła się także otwarta i inspirująca dyskusja z udziałem publiczności. Rozmowa dotyczyła procesu tworzenia kostiumów, pierwszych prób, inspiracji oraz trudności, z którymi mierzą się początkujący twórcy. Panel stał się zachętą do rozwijania własnych artystycznych pasji – nawet jeśli początki bywają trudne.
– Po tym, co tu dziś zobaczyłem, radzę ci, Laura, żebyś pracę broniła właśnie z tego, co dziś pokazałaś. Zamiast zmagać się z jakąś teorią, obronisz swoją pasję. U mnie miałabyś już zdane – powiedział po pokazie Jarosław Hermaszewski, rektor PANS w Głogowie.
„Cosplay na wybiegu” był nie tylko pokazem kostiumów, ale także spotkaniem ludzi, których łączy kreatywność, sztuka i dobra energia. Studencka inicjatywa pokazała, że scena teatru może być miejscem nie tylko dla klasycznego spektaklu, lecz także dla nowych form artystycznej ekspresji - gdzie wyobraźnia naprawdę nie zna granic.
Słono zapłacimy za system kaucyjny
Dziekuje Zjednoczonej prawicy za przyjecie w 2023 roku tego chorego systemu
Jarek sam wrzuca czy
23:33, 2026-03-12
Co rośnie naprzeciw galerii w Głogowie?
To mają być mieszkania dla brudasów, uchodźców, pomysł Tuska niemieckiego kanclerza
Ruski
22:24, 2026-03-12
Co rośnie naprzeciw galerii w Głogowie?
A kto będzie chciał mieszkać w tym miejscu? Nie dość, że hałas od ulicy i wariatów strzelającymi wydechami to wieczny przeciąg między wiezowcami
Marek
22:08, 2026-03-12
Uwaga kierowcy! Kamery patrzą i trzeba tu płacić
Bardzo dobrze niech się cwaniaczki nauczą. Chytry traci dwa razy
Bolo
20:52, 2026-03-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz