Zamknij

Linia kolejowa Leszno-Głogów ma już 162 lata

13:01, 02.01.2020 Mateusz Komperda

W 2007 roku, w ramach 150-lecia trasy z Leszna do Głogowa, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i Leszczyńskie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei, zorganizowały historyczy przejazd zabytkowego parowozu z historycznymi wagonami. W organizację obchodów włączyły się również władze samorządowe z Głogowa, Leszna i Wschowy.

Uroczystości spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców ziemi głogowskiej, którzy licznie przybyli na dworzec kolejowy w Głogowie, witając przybyły z Leszna pociąg prowadzony lokomotywą Ok22-31 z 1929 roku. Retro skład witany był przez Orkiestrę Zakładową Huty Miedzi Głogów. Uczennice ówczesnego IV Liceum Ogólnokształcącego, przebrane w stroje dam z XIX w. częstowały pierniczkami i ciasteczkami w kształcie lokomotywy. Natomiast na dworcu kolejowym TZG zorganizowało okolicznościową wystawę w kształtce słupa ogłoszeniowego, która zresztą funkcjonuje do dziś.

Spora część głogowian miała też okazję udać się zabytkowym składem do Leszna. Stamtąd powrót do Głogowa był możliwy dzięki specjalnie podstawionym autobusom. Z wielką pompą pociąg witany był również we Wschowie i Lesznie. W obu miastach nie obyło się bez witających orkiestr oraz szeregu kolejowych atrakcji związanych z jubileuszem.

A w 2017 roku, w ramach 160. rocznicy tej trasy, Turystyka Kolejowa - Turkol.pl, przy współpracy z TZG, w celu przypomnienia miejscowości znajdujących się na tej trasie, zorganizowała okolicznościowy przejazd zabytkowym składem z Wolsztyna. Tym razem uczestnicy wyprawy, po wykupieniu biletów, mieli okazję przejechać się pociągiem "Leszczyna" zarówno do Leszna jak i z powrotem.

Sam wjazd pociągu na jeden z głogowskich peronów odbył się już bez takich atrakcji jak dekadę wcześniej, ale i tak frekwencja wśród mieszkańców naszego miasta dopisała. Pokazało to, że popularność zabytkowych składów kolejowych rośnie, głównie wśród najmłodszych fanów pociągów.
Dariusz Andrzej Czaja
(Towarzystwo Ziemi Głogowskiej)

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%