Zamknij

Wyłudzili ponad 14 mln zł. 10 osób trafi przed sąd

13:20, 13.03.2023 Źródło: Policja.pl Aktualizacja: 08:18, 16.03.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli prowadzone śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej specjalizującej się w tzw. oszustwach vatowskich. Zebrane dowody świadczą o tym, że sprawcy, wystawiając fikcyjne faktury, wyłudzili lub próbowali wyłudzić od Skarbu Państwa przynajmniej 14 milionów złotych.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z komendy wojewódzkiej w Katowicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w latach 2014-2015 zajmowała się uzyskiwaniem nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu cynkiem, ołowiem i włóknem stalowym.

- Działanie sprawców polegało na wystawianiu faktur, dokumentujących fikcyjny obrót tym towarem oraz wprowadzeniu ich do księgowości prowadzonych firm. Na tej podstawie następowało rozliczanie w składanych deklaracjach skarbowych, w celu uzyskania z urzędów skarbowych nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru do podmiotów w Czechach - podaje Komenda Wojewódzka Policji w Czechach. 

Członkowie grupy, jak podaje policja, doprowadzili bądź usiłowali doprowadzić Skarb Państwa do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie co najmniej 14 milionów złotych.

Sprawcom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej i "pranie pieniędzy".

- W celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji, przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm, wykonując przelewy na rzecz kolejnych uczestniczących w przestępczej „karuzeli” kontrahentów.

Akt oskarżenia wobec 10 podejrzanych trafił właśnie do sądu.

Śledczy zebrali materiał dowodowy, pozwalający na skierowanie przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach do katowickiego Sądu Okręgowego. 

- 10 podejrzanym w wieku od 32 do 74 lat zarzucona się popełnienie łącznie 25 przestępstw. Zważywszy na fakt, że oskarżeni ze swojego procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi im kara do 10 lat więzienia - uzupełnia policja. 

Wobec czterech podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

(Źródło: Policja.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%