W powiecie głogowskim jest obecnie 155 rodzin zastępczych - w tym 13 rodzin zawodowych. Jednak potrzeby są znacznie większe. - Chcemy dotrzeć do kolejnych osób, które stworzą rodziny zastępcze - mówi Krystyna Piasecka - Olejniczak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie.
Dzieci trafiają do rodzin zastępczych gdy rodzice biologiczni nie mogą lub nie potrafią mu zapewnić właściwej opieki. Rodziny zastępcze starają się stworzyć jak najlepsze warunki opiekuńczo - wychowawcze. Dziecko bierze wtedy udział w codziennym życiu domowników. Obserwuje zachowania dorosłych. Może liczyć na ich wsparcie - wyjaśnia Krystyna Piasecka - Olejniczak. Dodaje, że jest to jednak forma tymczasowa, bo rodzice biologiczni mogą starać się odzyskać dziecko. Jeżeli zaś zostali pozbawieni swoich praw, to dziecko czeka na adopcję.
Dzieci wynoszą z domów rodzinnych różne zachowania i zwyczaje. Poza tym, zdarza się, że mają różne zaburzenia dla przykładu przywiązania czy alkoholowy zespół płodowy (FAS). Dlatego to nie jest łatwa praca. Nie wystarczy współczuć i kochać, lecz także posiadać niezbędne umiejętności. PCPR oferuje szkolenia, które przygotowują do bycia rodzicem zastępczym. - Dowiadujemy się na nich jak pracować z dzieckiem skrzywdzonym, kiedy pojawią się sytuacje trudne. Takimi sytuacjami są konflikty pomiędzy naszymi dziećmi, a dziećmi z pieczy. Pierwszy kurs przygotowujący był dla mnie bardzo pomocny. Ostatnio mieliśmy szkolenie z kuratorem sądowym - opowiada Agata Gołębiowska, która od czterech lat prowadzi rodzinę zastępczą. Aldona Pietrzak również zdecydowała się pomagać najmłodszym. Przyznaje, że czasami jest ciężko, ale nigdy nie żałowała swojej decyzji. -Oczywiście musimy skorzystać z porady psychologa czy pedagoga, takie sytuacje też się zdarzają, ale to jest tylko pomoc w tym, żeby wspierać to dziecko i przy okazji nas nauczyć, jak postępować - mówi.
Osoby, które podejmą się wyzwania i zostaną rodzicami zastępczymi mogą liczyć na pomoc finansową przy opiece nad dzieckiem wynoszącą 1 tys. 131 zł. A do tego dochodzi świadczenie rodzicielskie 500 plus. Zawodowej rodzinie zastępczej przysługuje również wynagrodzenie i dodatkowe wsparcie finansowe w postaci osoby do pomocy czy ryczałt na opłacenie mediów. Kandydaci na rodzinę zastępczą powinni posiadać właściwe predyspozycje rodzicielskie, dobry stan zdrowia i dobre warunki mieszkaniowe. Co najmniej jeden z rodziców zastępczych powinien mieć stały dochód - tłumaczy dyrektorka głogowskiego PCPR-u. Bardzo zaangażowana w pomoc dzieciom jest Zofia Bobrowska. Rodziną zastępczą jest od 20 lat. - Apeluję do emerytek lub młodszych: jeżeli jesteście w pełni sił, znajdźcie w swoim domu miejsce chociaż dla jednego dziecka. Jeżeli macie serce, otwórzcie je przed tym dzieckiem - prosi, bo potrzeby wciąż są duże. Warto skontaktować się z Zespołem ds. rodzinnej pieczy zastępczej pod numerem telefonu 76 833 21 46 lub 785 102 202.
RED
Przymusowe odebranie dziecka zgodne z prawem
KIURATORZY TO KOLEJNA KASTA Z PRZYWILEJAMI PLACI SIE IM EKSTRA ZA SPRAWNE ODEBRANIE DZIECI RODZINIE ILE ANO 10 LAT TEMU BYLO 500 ZL OD SZTUKI CZYTAJ DZIECKA ILE ZAROBILA KURATOR KIEDY MALEGO SKARKA ZABRALI NA SILE DLA RODZINY HISZPANSKIEJ CIEKAWE ILE ZAPLACONO KURATOR ZA PRZEKAZANIE MALEGO OSKARKA ZMARLEGO RODZINIE ZASTEPCZE
JA
08:21, 2025-07-18
Dziś spotkanie z piłkarzami Chrobrego Głogów
Napis Glogua lepiej trzeba było Glogau to tak po niemiecku brzmi dumnie noo i te autografy od gwiazd sam miód
Legia Warszawa
08:13, 2025-07-18
Toaleta przewrócona, ławka wyrwana
Mieszkam obok SP7,praktycznie każdego wieczora zbierają się tutaj młodzi ludzie,.Nie ma w tym nic złego,gdyby nie doznawali "przemiany "w małpy,i to takie najbardziej wrzaskliwe.Policja nie zagląda,a jeżeli już, to podjadą tak,żeby być widocznym,i dać czas na ucieczkę,.Brak kary skutkuje ,coraz głupszymi pomysłami.Był okres ,że tojtoj w parku przy Daszyńskiego ,przewracamy był dwa,trzy razy w tygodniu.W szkole jest monitoring,czy naprawdę tak trudno obejrzeć zapis,,nawet raz na tydzień.W parku przy Budowlanych bywam z wnukami,można stracić wiarę w młode pokolenie,zachowują się jak zwierzęta,zero szacunku dla ludzi ,którzy tam wypoczywają,bluzgi gorsze niż kiedyś w ",hutniku",i ciągły wyścig o palmę "kto głupszy, kto wymyśli większy idiotyzm"Patrolu policji nie widziałem tam z rok,.Nie chodzi o bieganie za małolatami,ale obecność mundurowych działa prewencyjnie.
Wiktor
07:58, 2025-07-18
Toaleta przewrócona, ławka wyrwana
A Zarkow to lepszy? Co chwile polamane lampy, zdemolowane lawki. Policji nie widzialem na oczy. A gdzie piesze patrole?
Yu
07:03, 2025-07-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz