Zamknij

Wzięli sprawy w swoje ręce... mieszkańcy tych gmin w końcu dojadą do Głogowa

10:28, 26.01.2022 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 10:28, 26.01.2022
Skomentuj

Już kilka miesięcy temu informowaliśmy o tym, że przez epidemię koronawirusa na terenie powiatu głogowskiego pojawiły się problemy z kursowaniem autobusów. - Przewoźnicy zawiesili kursy - mówią wójtowie Krzysztof Wołoszyn i Łukasz Horbatowski - kolejno gmin Żukowice oraz Kotla. Największy ból głowy mieli uczniowie szkół średnich, którzy na własną rękę musieli dostać się do miasta. Ale także ci, którzy pracują w Głogowie. Nie wszyscy przecież mają samochody. Nic dziwnego, że protestowali. - Podjęliśmy w tej sprawie rozmowy z zarządem powiatu - mówi nam wójt Wołoszyn. - To starostwo jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu - przypomina.

Mieszkańcy zgłaszali problem wielokrotnie do gminy, a gmina następnie do starostwa. Trzeba było coś zrobić. - I podjąć konkretne działania, by złożyć wnioski o zewnętrzne pieniądze na ten cel. Władze powiatu tego nie zrobiły - zauważa wójt Horbatowski.

Wzięli sprawy w swoje ręce i sami złożyły wnioski w naborze na dopłatę w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. I tak gminie Kotla przyznano dofinansowanie na kwotę 66 tys. 816 zł, przy założeniu, że całkowity koszt wyniesie nieco ponad 100 tys. zł. Natomiast gmina Żukowice otrzymała dofinansowanie w kwocie 57 tys. 420 zł (tutaj wkład własny gminy wynosić będzie 23 tys. 733 zł).

Tym sposobem powstały nowe kursy umożliwiające dojazd w określonych godzinach do Głogowa. - Ze względu na to, że wniosek składały gminy a nie powiat, kursy mogą odbywać się jedynie w granicach tych gmin. Przewoźnik zobowiązał się jednak do wykonywania skomunikowanych kursów zapewniających dojazd do Głogowa - zwraca uwagę wójt Horbatowski. Te kursy zostaną uruchomione lada dzień, bo już 1 lutego. Na pewno autobusy na tych trasach będą jeździły do końca roku - co ważne również w okresie wakacji lub zimowych ferii. - Połączenia autobusowe dotyczą tras Sobczyce-Grochowice przez Głogówko oraz Sobczyce-Grochowice przez Chociemyśl - wyjaśnia Horbatowski. Jeżeli chodzi o gminę Żukowice dotyczą tras Dobrzejowice - Słone oraz kurs powrotny po tej samej trasie.
RED

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%