Zamknij

Specjaliści radzili, jak zapobiec fali samobójstw wśród dzieci

08:35, 06.06.2019 Wojtek Olszewski Aktualizacja: 09:36, 07.06.2019
Skomentuj

Konferencja "Bliżej siebie - jak szukać porozumienia w rodzinie" podjęła temat niezwykłej wagi - mianowicie zjawiska samobójstw wśród dzieci i młodzieży - temat trudny i pomijany. A skala zjawiska w kraju jest alarmująca. Polska jest w czołówce Europy. W roku 2018 według statystyk prowadzonych przez Komendę Główną Policji samobójstwo próbowało popełnić 746 nastolatków w wieku 13-18 lat (w 2017 roku 702 przypadki) i 1143 osób w wieku 19-24.

Debata zorganizowana w auli I Liceum Ogólnokształcącego została przez starostę głogowskiego Jarosława Dudkowiaka, Głogowski Szpital Powiatowy Sp. z o.o., Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Głogowie. Jest jedną z dwóch, które powiat planuje zorganizować w tym roku.

- Informacje z mediów, badania i statystyki, informacje z ubiegłorocznej konferencji oraz niestety występowanie tych zjawisk w powiecie głogowskim są potwierdzeniem skali problemu - stwierdziła Agnieszka Dyk, naczelnik wydziału zdrowia w starostwie oraz. pełnomocnik starosty do spraw osób niepełnosprawnych wprowadzając w tematykę konferencji, która w dużej części adresowana była do rodziców.

- Najważniejszym celem i zadaniem, jest pomoc tym najmłodszym, bo oni potrzebują naszego wsparcia. Nie tylko poprzez pedagogów, psychologów i lekarzy, ale też ze strony rodziców - powiedział starosta Jarosław Dudkowiak. Podkreślał, że z dumą można ogłosić, że udało się otworzyć Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień w głogowskim szpitalu. - To jest perełka na Dolnym Śląsku, wiele innych samorządów i szpitali wzoruje się na nas i nie dowierzają, że mamy tak wielu specjalistów i jesteśmy w stanie pomagać - dodał starosta.

Apelował o współpracę specjalistów z rodzicami, by pomagali reagować jak najszybciej. - To, że dziecko wydaje się być spokojne, a rodzicom wydaje się niemożliwe, aby wydarzyło się coś złego, to nie oznacza, że dziecko wewnątrz jest spokojne. Konferencjami chcemy pokazać, ile jest zagrożeń dla tych młodych ludzi. Ze smutkiem tymczasem stwierdzamy, że wielu rodziców nie wie nawet o samookaleczeniach, które są na ciele tych najmłodszych. Często dowiadujemy się o tym dopiero w szkole od pedagogów i wychowawców. Ten problem, niestety, będzie narastał, jesteśmy po to, by pomagać najmłodszym, którzy często sami tego nie potrafią zrobić - mówił J. Dudkowiak.

https://www.facebook.com/myglogowpl/videos/332798884084024/

Wykład "Cykl życia rodziny i jej zagrożenia. Statystyka samobójstw w poszczególnych grupach wiekowych" przedstawiła dr Marta Kuźmiak - Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień  w Głogowskim Szpitalu Powiatowym w Głogowie. Patrycja Łyżwa - psycholog Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień w Głogowskim Szpitalu Powiatowym w Głogowie mówiła o wymaganiach i wyzwaniach współczesności jakim stawić czoła musi dziś rodzina.

Szczególnie ważny dla rodziców był temat "Jak rozmawiać z dzieckiem i nastolatkiem. Jak nie wychowywać a towarzyszyć dziecku?" przedstawiony przez Katarzynę Hanke - psychologa Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Głogowie. Z kolei wpływem uzależnień na rodzinę, relacje rodzinne zajęła się Magdalena Wolska - psycholog Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień w Głogowskim Szpitalu Powiatowym w Głogowie.

(Wojtek Olszewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%