Zamknij

Św. Mikołaj patronem miasta Głogów. Rozmawiano o tym w teatrze miejskim

12:51, 05.12.2022 Redakcja Aktualizacja: 16:09, 05.12.2022
Skomentuj

O św. Mikołaju i jego historycznych związkach z miastem Głogowianie usłyszeli dziś (5.12.) w Teatrze Miejskim im. Andreasa Gryphiusa. Uczynki i cuda dokonane zarówno za życia, jak i po śmierci świętego stały się ogromną inspiracją dla mieszkańców miasta, którzy i tak uznawali św. Mikołaja za patrona od lat. Teraz jego czuwanie nad miastem potwierdził Watykan.

W konferencji naukowej uczestniczyli przedstawiciele miasta na czele z prezydentem Rafaelem Rokaszewiczem, który podziękował głogowianom. - Ta konferencja jest składową wielu wydarzeń związanych z tegorocznymi obchodami dnia św. Mikołaja. Od kilkunastu lat mamy dla państwa przygotowany jarmark związany z wieloma działalnościami charytatywnymi i turystycznymi. Wszyscy znamy i kochamy św. Mikołaja, który rozdaje prezenty, ale ważny jest też jego wizerunek jako biskupa, ten pierwotny, historyczny. Cieszę się, że konferencja doszła do skutku. Jest to okazja, by zagłębić się w historię patrona, św. Mikołaja i jego nierozerwalne powiązania z miastem - mówił prezydent. Przypomniał o ważnych elementach kultury miasta powiązanych ze św. Mikołajem, czyli kaplicy, kościele oraz pieczęciach rajców, która widnieje na wielu dokumentach miejskich. Konferencja składała się z dwóch sesji, przerwanych poczęstunkiem, na których historycy i duchowni przybliżyli historię św. Mikołaja, biskupa z Miry.

Na tak ważnej uroczystości nie zabrakło księży biskupów oraz prelegentów. Biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński podkreślał: - Chciałbym wyrazić moją ogromną wdzięczność za to, że rok 2022 zapisuje się takim pięknym akcentem przyjęcia przez miasto Głogów tego patrona, choć towarzyszył on miastu już od lat w tym co było chlubą miasta, ale też w chwilach smutniejszych, gdy to pod jego wstawiennictwo zanoszono prośby o pomoc. Każda wspólnota: społeczna, rodzinna, małżeńska, narodowa czy zawodowa, nie tworzy się tylko przez jakiś komunikat, ale przez osobiste spotkanie. To dzisiejsze wydarzenie i jutrzejsza modlitwa okolicznościowa 6 grudnia wpisuje się właśnie jako osobiste spotkanie z patronem.

Wielką dumę ze swojej parafii wyraził także ks. Stanisław Brasse, proboszcz parafii pw. Świętego Mikołaja - jeszcze kilka dni temu odbywały się u nas rekolekcje, których tematem był św. Mikołaj. Ich hasło to "Św. Mikołaj, czyli oczekiwanie z otwartymi oczami". Moim zdaniem to piękny tytuł. W Głogowie podejmowane jest wiele inicjatyw na rzecz potrzebujących i chorych. Święty Mikołaj jest tym patronem, który łączy. Bardzo cieszę się z tego dzisiejszego wydarzenia. W drodze tutaj rozmawialiśmy sobie z księżmi biskupami, uświadamiając sobie, że te czterdzieści lat temu nie było teatru, w którym jesteśmy. Jako dziecko przechodziłem tędy wielokrotnie. Widząc w portalu głowę św. Mikołaja, ten wizerunek kłócił mi się z wyobrażeniem, ale dopiero później dotarła informacja o tej realnej postaci św. Mikołaja. Cieszę się, że ta świadomość jest również wśród mieszkańców.

Dla wielu Głogowian uroczystość miała szczególny wymiar. Tak ważne wydarzenie przyciągnęło mieszkańców aktywnie zainteresowanych życiem miasta oraz uczniów z głogowskich szkół, co podkreśla istotność historii miasta i jego patrona w edukacji w Głogowie. Za pośrednictwem wykładowców spotkać się z Mikołajem, biskupem z Miry. bliżej jego postać i historyczne związki świętego z dziejami miasta. Oficjalne potwierdzenie przez Stolicę Apostolską wielowiekowej tradycji kultu św. Mikołaja w naszym mieście poprzez dekret o oficjalnym ustanowieniu tego biskupa patronem miasta.

Prelegenci przygotowali dla słuchaczy szczególne spojrzenie na historię patrona - Św. Mikołaj pojawia się licznie w sztuce zarówno wschodu i zachodu. Zauważymy go na ścianach kaplic włoskich, ale jest też kluczowy dla prawosławia i nie tylko. Do jego grobowca, który jest pusty, ale jedna ma ten wymiar duchowy, przybywają nawet muzułmanie, więc kult nie jest ograniczony tylko do chrześcijaństwa - mówił ks. bp prof Michał Janocha - Św. Mikołaj za swój atrybut ma księgę, ale często zauważymy przy nim także trzy złote kule. Wiążą się one z historią, która odznaczyła św. Mikołaja jeszcze za młodu, jako świeckiego.

Otóż Mikołaj tymi kulami pomógł biednej rodzinie, w której trzy córki nie miały nawet posagu by wyjść za mąż. To Mikołaj go podarował w postaci kul ze złota i, co ciekawe, wsunął je dyskretnie oknem, nie robił tego jawnie, a anonimowo. Dopiero ojciec rodziny za trzecim razem nakrył go na akcie bezinteresownej dobroci. Tak też powinniśmy postępować my, mieszkańcy miasta, ale i wszyscy chrześcijanie. Czynić dobro nie po to, by ludzie nas za nie szanowali czy w ogóle to widzieli, a dla samego faktu, że jest drugi człowiek. Potrzebujący, któremu możemy pomóc - biskup pokazał też liczne motywy kulturowe nawiązujące do cudów związanych ze świętym, szczególnie obrazy autorstwa innego świętego, który tak wdzięcznie oddawał zasługi św. Mikołaja. Był to malarz i dominikanin Fra Angelico.

Organizatorami konferencji są gmina miejska Głogów, parafia św. Mikołaja w Głogowie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie wieszczące się w Zamku Książąt Głogowskich przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Głogowie.

RED

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%