Zamknij

Jest zakaz tworzenia nowych domów dziecka, a u nas właśnie budują

16:18, 03.02.2023 strony Aktualizacja: 16:18, 03.02.2023
Skomentuj

Niemal dwukrotny wzrost najniższego wynagrodzenia dla zawodowych rodzin zastępczych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka, zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego czy powstanie centralnego rejestru pieczy zastępczej, w którym znajdą się dane dzieci i opiekunów to zmiany, które obowiązują w związku nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej.

Od środy (1.02.) nie można też tworzyć nowych domów dziecka, a tymczasem powiat głogowski kończy budowę nowej placówki na ul. Folwarcznej. Jak mówi członek zarządu powiatu Bartosz Ławrowski, inwestycje pochłonie ok. 2,5 mln zł i ma się zakończyć w sierpniu. Czy w świetle nowych przepisów powiat będzie mógł ją otworzyć?

- Nowe przepisy nie wpłyną na plany związane z tą inwestycją, ponieważ nie będzie to nowy dom dziecka, a jedynie nowy obiekt, do którego przeniesieni zostaną wychowankowie mieszkający dziś w Kotli - mówi Bartosz Ławrowski. Nowa placówka przeznaczona jest dla 14 wychowanków.

Zakaz tworzenia nowych domów dziecka ma spowodować odejście od instytucjonalnych form opieki nad dziećmi. Trend taki forsowany jest w przepisach od ponad 20 lat, ale postępy są wciąż poniżej oczekiwań ustawodawców. Także tym razem pod uwagę trzeba było wziąć podstawowy problem - brak kandydatów na rodziny zastępcze.

W już istniejących rodzinach zastępczych brakuje miejsc, a nawet są przepełnione ponad ustawowe limity. Ale brakuje miejsc także w domach dziecka. I stąd właśnie odstępstwo od zakazu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wojewoda będzie mógł wydać zgodę na utworzenie nowej placówki.

RED

(strony)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%