Zamknij
REKLAMA

Wojciech Zubowski: miedź powinna wydobywać państwowa spółka, a nie kanadyjska

09:34, 19.09.2019 Mateusz Komperda Aktualizacja: 09:34, 19.09.2019
Skomentuj

Miedź Cooper wykonała badania, a nawet projekt kopalni, która miałaby powstać pod Nową Solą i swoim zasięgiem objąć granice gminy Kotla w powiecie głogowskim. - Tak bogate złoża to ewenement na skalę światową - nie ukrywa prof. Stanisław Speczik, dyrektor generalny kanadyjskiej firmy. Podczas konferencji, która odbyła się w siedzibie Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, wylicza, że na wydobycie czeka ponad 10 mln ton miedzi i kilkadziesiąt tysięcy srebra.

Przypomnijmy, że Miedź Cooper otrzymało pozwolenie na badanie złóż miedzi w sąsiednim powiecie. Po sześciu latach jest gotowa do budowy kopalni. Ale najpierw musi zdobyć koncesję eksploatacyjną. Szacuje, że podczas budowy kopalni oraz później w trakcie już wydobywania surowca pracę znajdzie tam 8 tys. ludzi.

Problem w tym, że to nie będzie takie proste. KGHM nie zamierza odpuszczać. Zdaniem posła Wojciecha Zubowskiego, dla dobra interesu państwa, miedź powinna wydobywać państwowa spółka. - KGHM jest gwarantem budowy kopalni, bo posiada odpowiednie możliwości organizacyjne i finansowe - zauważa. Choć wiadomo, że inwestycje w tamtym regionie to odległa przyszłość sięgająca nawet 30-40 lat. Już raz ministerstwo środowiska po proteście KGHM-u wstrzymało Kanadyjczykom pozwolenie na badania złóż miedzi.
MK

(Mateusz Komperda)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%