Zamknij

Zbigniew Rybka: chcemy rozliczać opłaty za śmieci na podstawie zużycia wody

10:25, 03.12.2019 Mateusz Komperda
Skomentuj

- System musi się samofinansować - mówi wprost Zbigniew Rybka, prezes GPK Suez Głogów, ale problem w tym, że tak nie jest. Jak wyliczają w gminie około 10 tys. ludzi unika płatności za wywóz odpadów. - Ludzie oszukują i nie składają deklaracji - dodaje. A ktoś musi do interesu dołożyć - robią to mieszkańcy, którzy... co miesiąc regularnie płacą.

Trwają dyskusje czy nie zmienić więc systemu poboru opłat. Obecnie w Głogowie za śmieci płaci się od osoby. W przyszłym roku opłaty mogą być wyliczane na podstawie zużycia wody w danym mieszkaniu. A to z kolei ma uszczelnić system. - W Szczecinie od samego początku poszli w tym kierunku i system sprawdza się. Jeżeli w danym gospodarstwie zużywa się kilka kubików wody w ciągu miesiąca, to raczej nie mieszka tam jedna osoba, a cała rodzina. Dlatego to bardziej sprawiedliwie. Łatwiej też wyegzekwować należności - przypomina prezes.

I nie ukrywa, że podwyżki w kolejnych latach - niezależnie od systemu poboru opłat - i tak są nieuniknione. Bo wciąż rosną koszty. - Jednak być może nie będą już tak drastyczne, jak ostatnio (około 80 proc.), gdy na to będą składać się wszyscy mieszkańcy wytwarzający śmieci - sugeruje Rybka. Od pomysłu do jego realizacji daleka droga. Rozmowy na ten temat trwają. Ile wynosiłaby stawka za śmieci? To też wtedy trzeba jeszcze wyliczyć.
RED

(Mateusz Komperda)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%