Zamknij

Co robią w Jakubowie? Pod ziemią leje się woda. KGHM próbuje doszczelnić górotwór

08:42, 07.01.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 08:42, 07.01.2020
Skomentuj

KGHM Polska Miedź rozpoczęła dodatkowe prace stabilizujące sytuację w związku z nagłym wypływem wód podziemnych w rejonie szybu św. Jakub. W Jakubowie w gminie Radwanice trwa duża inwestycja.

- Mamy tylko dwa pisma informujące, że w Jakubowie będą prowadzone prace zlecone przez KGHM, które poczyniło uzgodnienia i podpisało porozumienia z właścicielami poszczególnych prywatnych działek, na których prowadzi roboty. Nie wiemy co oni tam drążą - mówi sekretarz urzędu gminy Józef Machera. - Wiemy tylko, że było zorganizowane spotkanie z mieszkańcami, których to dotyczy, na których działkach prowadzone są prace - dodał.

Gmina otrzymała prośbę o wyrażenie opinii dotyczącej aktualizacji planu robót wiertniczych i geologicznych na potrzeby Zakładów Górniczych Polkowice - Sieroszowice. - Zaopiniowaliśmy pozytywnie pod względem zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego - informuje Józef Machera, dodając, że do gminy przyszło także pismo z PeBeKa Lubin, które prowadzi roboty w Jakubowie na zlecenie KGHM. - Wystąpiła do nas o wyrażenie zgody na naprawę drogi gminnej gruntowej, dojazdowej do działki, na której prowadzone są prace, gdyż porobiły się koleiny od ich ciężkiego sprzętu - wyjaśnił.

- KGHM potwierdziło, że oprócz prac stabilizujących sytuację pod ziemią, prowadzone są także prace wiertnicze na powierzchni. - W miejscowości Jakubów wykonywany jest otwór badawczy w powierzchni, który ma rozpoznać warunki hydrogeologiczne w warstwach skalnych, z których dopływa woda oraz możliwości doszczelnienia górotworu i ograniczenia wielkości dopływu wody do kopalni - poinformowała Anna Osadczuk, dyrektor departamentu komunikacji KGHM. Planowane jest także wykonanie zabiegów rekonstrukcji i uszczelnienie starego otworu rozpoznawczego zlokalizowanego na tej samej działce w Jakubowie.

- Planowane jest również rozpoczęcie wiercenia drugiego otworu na sąsiedniej działce - przyznała. Natomiast obecność służb geodezyjnych na zlecenie KGHM na drogach jest związane z lokalizacją tych otworów względem wyrobisk górniczych na dole kopalni.
RED

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%