Zamknij

Powstanie kolejnych 50 budek dla jerzyków. To pożyteczne ptaki, bo zjadają komary

15:16, 07.01.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 15:21, 07.01.2020
Skomentuj

- Są potrzebne - nie ukrywają Katarzyna Białęcka-Skoczylas oraz Kinga Kruk, które jesienią ubiegłego roku zgłosiły do budżetu obywatelskiego projekt na budki lęgowe dla jerzyków pospolitych. I się udało, bo projekt zdobył określoną liczbę głosów, więc zostanie zrealizowany. Budki mają zostać zamontowane na przełomie kwietnia i maja br.

Na ten cel przewidziano kwotę 10 tys. zł. Jak wyliczają za taką sumę uda się zrobić około 50 budek. - Ptaki te polują na owady, na przykład na komary czy muchy - wymienia ich zalety Katarzyna Białęcka-Skoczylas. Oszacowano, że dorosły jerzyk w ciągu doby potrafi zjeść nawet 20 tys. owadów, będąc tym samym pożytecznym z punktów widzenia dla człowieka.

Trwają ustalenia, gdzie pojawią się takie budki. Pewne jest, że nie montuje się ich na drzewach, ale na słupach lub ścianach bloków i wieżowców. - A to dlatego, że jerzyki mają własną parabolę lotu, potrzebują przestrzeni - budki muszą zostać zamontowane na wysokości 4-5 m - wyjaśnia.

Okazuje się, że populacja tych ptaków w naszym regionie zmniejsza z roku na rok. Powód? No, brakuje budek. W Głogowie jest raptem kilka, a to za mało. Chociażby osiem z nich znajduje się na terenie PKP - postanowione w ramach rekompensaty, bo wcześniej ptaki zamieszkiwały wysokie słupy energetyczne. Podczas remontów słupy powalono, gniazda zniszczono. Inicjatorzy akcji chcą spotkać się jeszcze z władzami Spółdzielni Mieszkaniowej "Nadodrze" w Głogowie, aby przeforsować kolejne domki dla jerzyków. I podkreślają, że ptaki nie sprawiają one problemów w miejscu lęgowym, bo wszystkie odchody młodych ptaków są wynoszone przez karmiącą parę daleko poza gniazdo, nie powodując zabrudzeń elewacji. Budki mają też znaleźć się na Bulwarze Nadodrzańskim.
RED

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%