Zamknij

Taki sposób na integrację! Niepełnosprawni namalowali na płótnie wielką łąkę

13:39, 27.05.2021 Aktualizacja: 13:43, 27.05.2021
Skomentuj

W warsztatach terapii zajęciowej "Przystań" wracają do normalności - tej sprzed epidemii koronawirusa. Choć dla wielu ich podopiecznych było to kilka bardzo trudnych miesięcy. Beata Sławęcka, która jest tutaj kierownikiem, nie ukrywa - mimo że ośrodek był niemal cały czas otwarty zachowując odpowiedni reżim sanitarny, to niektóre z osób kilka miesięcy niestety spędziły w domach. - To są osoby niepełnosprawne z wieloma chorobami współistniejącymi. Była obawa o ich zdrowie. Nie byli też osobami zaszczepionymi - zwraca uwagę, że to spowodowało wiele problemów przede wszystkim na tle emocjonalnym. Uruchomili wiec specjalne wsparcie psychologiczne w formie online. - Na początku epidemii ośrodek został zamknięty na dwa miesiące. Taka była decyzja wojewody dolnośląskiego. Oczywiście staraliśmy się docierać do osób niepełnosprawnych w inny sposób. Terapeuci przygotowywali pakiety do pracy, dostarczali takie do domów. Jednak to nie było to samo. Niepełnosprawni potrzebowali kontaktu - podkreśla. Normalność wygląda u nich tak, że obowiązuje tam nadal reżim sanitarny. Wytycznych z ministerstwa zdrowia jest sporo. To nie tylko przecież dezynfekcja rąk czy zachowanie dystansu społecznego. - Nie wymaga się za to noszenia maseczek - dodaje kierownik.

O tym, jak bardzo potrzebowali siebie, świadczy ich najnowszy projekt - wszyscy podopieczni wspólnie namalowali na płótnie łąkę. - To praca wykonana przez nich samych - tych, którzy są na miejscu, ale też w domach. Połączyli siły. Praca składa się z trzydziestu kawałków, czyli każdy z nich dołożył coś od siebie. Włożyli w to całe swoje serce. To pomysł na integrację w tych czasach epidemii - zaznacza terapeutka Marzena Zahorska.

"Przystań" założyli Cisi Pracownicy Krzyża. Celem warsztatów jest aktywizacja społeczno-zawodowa niepełnosprawnych. Uczestnikami warsztatów są osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i znacznym po 18 roku życia. Do dyspozycji mają sześć pracowni m.in. komputerowo-poligraficzną, gospodarstwa domowego, rękodzieła artystycznego, edukacji czy aktywizacji zawodowej. - Chcemy, aby każdy z nich odnalazł się w środowisku lokalnym, odkrył siebie. Zapraszamy osoby niepełnosprawne, które chciałby uczestniczyć w naszych warsztatach - znaleźć w przyszłości zatrudnienie lub staż, bo właśnie też do tego służy nasza placówka. Podejmujemy różne działania. Wspieramy te osoby i aktywizujemy - mówi Krzysztof Małek, instruktor terapii zajęciowej.
RED

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%