Zamknij

Coraz więcej Ukraińców w Głogowie. "Chcą godnie zarabiać"

13:03, 01.07.2021 Mateusz Komperda Aktualizacja: 13:03, 01.07.2021
Skomentuj

Jak wyliczają w Powiatowym Urzędzie Pracy w Głogowie w naszym powiecie rocznie do pracy przyjeżdża około 1500-2000 obywateli Ukrainy. I znów, po czasie epidemii, można zauważyć ich napływ. Byliśmy dziś (1.07.) sprawdzić co się dzieje przy ul. Wita Stwosza - trwa tam przebudowa Biedronki. I wszędzie słychać ukraiński język. - Większą część kadry stanowią pracownicy z Ukrainy - nie ukrywa Mariusz Bredlak, kierownik robót. Ile zarabiają na budowie? Mogą liczyć na zarobki w granicach 4-5 tys. zł miesięcznie. - Za mniej nikt nie chce pracować - dodaje.

Ma jednak obawy, bo coraz więcej z nich, po krótki okresie w naszym kraju, ucieka dalej - do Niemiec. - Nie ukrywajmy - tam zarobki są znacznie lepsze - sugeruje Sławomir Majewski, dyrektor PUP w Głogowie, który przypomina, że problematyczne bywają również przepisy w naszym kraju. - Obcokrajowcy ze wschodu mogą u nas pracować maksymalnie pół roku albo muszą zdecydować się na stały pobyt w Polsce - zauważa.

Majewski mówi wprost - brakuje fachowców na rynku. - Pracodawcy muszą podnosić warunki pracy, ale też płacowe. Inaczej nie zatrzymają pracowników - wyjaśnia dyrektor. Obecnie bezrobocie w powiecie to około 7,5 proc., czyli zarejestrowane są 2200 osoby.
RED

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%