Zamknij

Chcą spełniać marzenia, studiować i pracować w KGHM [FOTO]

13:54, 25.04.2025 Aktualizacja: 13:54, 25.04.2025
Skomentuj Mateusz Komperda Mateusz Komperda

To były wyjątkowe chwile dla absolwentów Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie, którzy właśnie kończą szkołę, by za chwilę przystąpić do egzaminów maturalnych.

W Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie odbyła się ważna uroczystość – zakończenie roku szkolnego tegorocznych maturzystów Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie (25.04.). W ich gronie nie mogło zabraknąć przyszłych hutników i górników, bo to przecież szkoła mocno kojarzona w całym regionie z KGHM-em. Tutaj uczniowie uczą się w technicznej klasie przemysłu metalurgicznego i podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny. Uczą się na tyle dobrze, że zdobywają także prestiżowe nagrody w ogólnopolskich konkursach oraz olimpiadach, a potem – już po zakończeniu edukacji – świetnie odnajdują się w pracy w miedziowej spółce.

[FOTORELACJANOWA]6935[/FOTORELACJANOWA]

Hutnicy i górnicy

Naukę w tej szkole ukończyło kolejnych 112 uczniów w trzech klasach licealnych oraz trzech technicznych – na czterech kierunkach kształcenia. W tym gronie są tegoroczni maturzyści technikum przemysłu metalurgicznego i podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, czyli przyszli hutnicy i górnicy.

Uczniowie otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. Górnicy i hutnicy byli objęci patronatem KGHM-u. Dlatego pięciu najlepszych otrzymało upominki od naszego patrona. Natomiast 16 uczniów już uzyskało rekomendację opiekunów praktyk i rozpocznie płatne staże w oddziałach KGHM-u

– mówiła Joanna Jacenik, dyrektor ZS. im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie.

W tej uroczystości udział wzięli zaproszeni goście – m.in. Radosław Kosmalski, dyrektor Huty Miedzi Głogów, który podkreślał wagę młodych ludzi, kształcących się w klasach patronackich KGHM.

Uczniowie mają możliwość odbywania praktyk i staży zawodowych. Ale wspieramy uczniów również w różnego rodzaju aktywnościach sportowych i wielu innych. Zachęcamy młodzież, aby korzystała z oferty kształcenia w szkołach objętych patronatem KGHM-u oraz podejmowała pracę właśnie w miedziowej spółce. Jesteśmy największym pracodawcą w Zagłębiu Miedziowym

– mówił.

Jednym z absolwentów, który właśnie ukończy naukę w tej szkole i przygotowuje się do egzaminów maturalnych, jest Oskar Żuber. 

Plany są takie, by pójść na studia zaoczne, ale i do pracy do kopalni. Myślę, że warto być górnikiem. Chcę się dalej realizować w moim zawodzie

– zaznaczał.

Młodzi z potencjałem

Program „Kompetentni w branży”, realizowany przez KGHM Polska Miedź, to coś znacznie więcej niż tylko szkolne partnerstwo. To inwestycja w młodych ludzi, która już dziś przynosi wymierne efekty – zarówno dla uczniów, jak i dla przemysłu miedziowego.

W ramach programu patronackiego KGHM współpracuje z 10 szkołami, tworząc klasy patronackie, w których kształci się obecnie około 2500 uczniów. Młodzież otrzymuje nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też wsparcie praktyczne – bezpłatne praktyki zawodowe, wakacyjne płatne praktyki absolwenckie i – od ubiegłego roku – specjalnie zaprojektowany program staży.

Dotychczas w programie praktyki odbyło ponad 500 uczniów, a aż 520 z nich znalazło zatrudnienie w strukturach KGHM. Sam 2024 rok okazał się rekordowy – nie tylko pod względem liczby nowo przyjętych uczniów (220), ale i liczby zatrudnionych absolwentów programu.

Warto zwrócić uwagę na sukces pilotażowej edycji staży płatnych, które odbyły się w ubiegłe wakacje. Wszystkich trzech uczestników – absolwentów rocznika 2023/2024 – zatrudniono po zakończeniu programu. Co ciekawe, jedna z nich dziś pracuje… pod ziemią w Zakładach Górniczych Rudna, co pokazuje, że kobiety coraz śmielej wkraczają w obszary dotąd zdominowane przez mężczyzn.

Nie brakuje także sukcesów na szczeblu ogólnopolskim. W finale Olimpiady o Lampkę Górniczą w Rybniku młodzież z klas patronackich KGHM zdominowała podium – uczniowie z Głogowa, Lubina i MCKK pokazali, że wiedza o branży górniczej nie ma dla nich tajemnic – uczeń ZS. im. Jana Wyżykowskiego zajął 2. miejsce. Na 3. miejscu uplasował się z kolei reprezentant ZS nr 1 w Lubienie. A tuż za nimi, bo na 4 i 5 miejscach, znaleźli się uczniowie MCKK w Lubinie. A to nie jedyny triumf – szkoła im. Wyżykowskiego w Głogowie zdobyła 1. miejsce w drugiej edycji olimpiady wiedzy „Kompetentny Gilbert”, która integruje wiedzę o KGHM z nowoczesnym podejściem do edukacji zawodowej.

Nie byłoby tych sukcesów bez wsparcia ze strony kadry – KGHM zapewnia uczniom opiekę blisko 150 wykwalifikowanych Instruktorów Praktycznej Nauki Zawodu, którzy przygotowują ich do realiów pracy w przemyśle ciężkim.

„Kompetentni w branży” to dziś jeden z najlepiej rozwiniętych programów edukacyjnych w sektorze przemysłowym w Polsce – łączy szkołę z rynkiem pracy, stawia na praktykę i pozwala młodym wejść w dorosłość z konkretnymi kwalifikacjami i szansą na stabilne zatrudnienie.
(MK)

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ZapraszamZapraszam

1 1

Mlodzi nie wiedza co mowią🤣🤣🤣🤣.

14:36, 25.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%