Pierwszy kwartał 2025 roku to okres intensywnych działań inwestycyjnych i eksploracyjnych w KGHM. Plan inwestycyjny na bieżący rok wynosi 3,8 miliarda złotych, co jest kwotą nieco niższą niż w 2024 roku, gdy planowano 4,1 miliarda złotych.
Pomimo niższego budżetu, realizacja planu przebiega sprawniej
– ocenił podczas prezentacji wyników KGHM za I kwartał 2025 Zbigniew Bryja, wiceprezes zarządu KGHM ds. rozwoju.
Realizację planu mamy lepszą niż przy wyższym planie ubiegłego roku, co świadczy o lepszym przygotowaniu projektów i o wyższym stopniu zaawansowania
–– podkreślał Bryja.
Największe nakłady inwestycyjne dotyczą sektora górniczego, na który przeznaczono 692 miliony złotych, z czego 208 milionów to program udostępniania złóż, obejmujący budowę sieci wyrobisk, rozbudowę systemu klimatyzacji centralnej oraz rozwój infrastruktury przy szybach GG1 i GG2.
KGHM inwestuje także w rozbudowę infrastruktury transportowej. W pierwszym kwartale rozpoczęto prace nad 25 przenośnikami, z czego oddano już ponad 2 km trasy przenośnikowej. Koszt tego etapu wyniósł 93 miliony złotych.
––– Kontynuujemy uzbrajanie rejonów górniczych, co pozwala na przesuwanie frontów wydobywczych i rozwój nowych oddziałów produkcyjnych. Jest to standardowa procedura od czasu, kiedy KGHM powstał –– zaznaczał wiceprezes.
W planie jest również zakup 258 maszyn za 449 milionów złotych, z czego w pierwszym kwartale zamówiono 61 maszyn. Wymiana sprzętu odbywa się zgodnie z harmonogramem.
Jednym z priorytetów KGHM pozostaje odwadnianie kopalń. Na ten cel przeznaczono 71 milionów złotych, a inwestycje skupiają się na obszarze Sieroszowice, gdzie budowana jest bariera przeciwfiltracyjna oraz system rozdziału wody w wyrobiskach.
––– To jest potężny system, obejmujący wyciągi, miejsca lokowania wody oraz rozgraniczanie pól o różnym ładunku soli. Koszty będą rosły, bo to jeden z najważniejszych projektów hydrotechnicznych –– tłumaczył Bryja.
Równocześnie trwa rozbudowa obiektu unieszkodliwiania odpadów Żelazny Most, którego wysokość planuje się podnieść powyżej rzędnej 195 m.n.p.m. Procedury środowiskowe zakończono z rygorem natychmiastowej wykonalności, co pozwoli na złożenie pełnej dokumentacji do wojewody.
Jednym z kluczowych obszarów eksploracji KGHM jest Bytom Odrzański, gdzie spółka uzyskała ostateczne rozstrzygnięcie sądowe dotyczące obszaru koncesyjnego "za Odrą". To strategiczny teren, który może okazać się kluczowy dla przyszłości wydobycia miedzi i srebra.
––– Skupiamy się obecnie na dokładniejszym zbadaniu obszaru za Odrą. W pierwszej części tego obszaru mamy kategorię C1, w drugiej C2, ale teraz musimy przejść do szczegółowego rozpoznania i uzyskać wyższą kategorię –– wyjaśniał Bryja. Oprócz Bytomia Odrzańskiego, intensywne prace rozpoznawcze prowadzone są także w rejonach Retków, Grodziszcze i Radwanice.
KGHM przygotowuje się do budowy trzech nowych szybów. To Szyb Retków, GG-2 i Gaworzyce.
––– „Nie są żadne ekstra szyby, tylko elementy wpisane w nasz projekt. To muszą być szybkie inwestycje, abyśmy mogli utrzymać wydobycie na zakładanym poziomie –– podkreślał Bryja.
Na inwestycje hutnicze w pierwszym kwartale przeznaczono 87 milionów złotych, co stanowi stosunkowo niewielką część budżetu inwestycyjnego. Działania koncentrują się na remontach.
Hutnictwo to inny charakter inwestycji niż kopalnie. Tutaj mamy obiekty raz wybudowane, które podlegają modernizacji i unowocześnianiu czy zmiany niektórych urządzeń. Natomiast górnictwo to jest każdego dnia likwidacja czegoś i rozpoczynanie czegoś kolejnego. Także te sumy tutaj nie powinny dziwić
- mówił wiceprezes Bryja.
Zaznaczył, że trwają przygotowania do dużego remontu Huty Miedzi Głogów II, który jest planowany na przyszły rok.
(LUK)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz