Zamknij

Rząd reformuje podatek miedziowy. KGHM zyska 10 miliardów na inwestycje

18:30, 26.05.2025 Aktualizacja: 18:31, 26.05.2025
Skomentuj

Reforma podatku miedziowego ma być impulsem dla rozwoju KGHM. 10 miliardów złotych zostanie w firmie – ruszają inwestycje w nowe szyby i modernizację hut.

Rządowa reforma podatku od wydobycia niektórych kopalin staje się faktem. Zmiany, które wejdą w życie od 2026 roku, pozwolą KGHM Polska Miedź zatrzymać w firmie dodatkowe 10 miliardów złotych w perspektywie dekady. Jak zapowiada zarząd spółki, środki te zostaną w pełni przeznaczone na inwestycje, które zadecydują o przyszłości przemysłu miedziowego w Polsce.

Nowe otwarcie dla KGHM – myślenie w horyzoncie 30 lat

Od momentu, gdy w marcu 2023 roku nowy zarząd KGHM przejął kierowanie spółką, rozpoczęto intensywne prace nad długoterminową strategią rozwoju. Prezes zarządu Andrzej Szydło podkreśla, że tak duża firma nie może funkcjonować w krótkoterminowej perspektywie.

– Mieliśmy świadomość, że niemal natychmiast należy wziąć się do pracy i patrzeć na firmę taką jak KGHM z perspektywy wieloletniej, z przodu – w horyzoncie nie dziesięciu, ale trzydziestu lat i więcej – mówił prezes Andrzej Szydło podczas konferencji prasowej w siedzibie spółki.

Z takim podejściem naturalnie pojawiło się pytanie o finansowanie ambitnych planów rozwojowych – zarówno w zakresie utrzymania wydobycia, jak i udostępniania nowych złóż oraz modernizacji zakładów produkcyjnych.

Reforma podatku miedziowego – efekt merytorycznego dialogu

Przez ostatni rok zarząd KGHM wspólnie z Ministerstwem Aktywów Państwowych prowadził intensywne rozmowy z Ministerstwem Finansów, których celem było wypracowanie nowych zasad opodatkowania wydobycia miedzi.

–  Już wiosną zeszłego roku zaczęliśmy rozmowy przy bardzo dużym wsparciu ministra Kropiwnickiego. Zaczęliśmy przekazywać i informacje, i nasze argumenty, żeby coś zrobić z tak zwanym podatkiem miedziowym – przypomniał prezes Andrzej Szydło.

W efekcie tych prac rząd ogłosił rozpoczęcie procesu legislacyjnego, a projekt nowelizacji podatkowej trafił już do wykazu prac legislacyjnych Rządowego Centrum Legislacyjnego.

–  Liczę, że do wakacji ten projekt przejdzie przez prace rządowe, tak żeby Sejm po wakacjach mógł się tym zająć” – mówił Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Środki zostają w firmie – ruszają strategiczne inwestycje

Nowe zasady opodatkowania mają bezpośrednie przełożenie na możliwości inwestycyjne KGHM. Spółka planuje wykorzystać środki pozostające w jej dyspozycji m.in. na budowę trzech nowych szybów, które są niezbędne do udostępnienia strategicznych złóż – zarówno po stronie tzw. „KGHM 1.1” (przed Odrą), jak i „KGHM 2.0” (za Odrą, w rejonie Kulowa i Luboszyc).

– Ten punkt, w którym jesteśmy, już pozwala przystąpić do realizacji pewnych projektów strategicznych, leżących na ścieżce krytycznej. Te projekty to budowa trzech szybów, które są niezbędne dla udostępnienia złoża – zaznaczył Andrzej Szydło.

Ale inwestycje to nie tylko nowe szyby. Planowane są również szeroko zakrojone modernizacje hut, które mają nie tylko zwiększyć efektywność produkcji, ale również poprawić standardy środowiskowe oraz bezpieczeństwo energetyczne. – Jeżeli chodzi o eksplorację, jeżeli chodzi o budowę szybów, zamierzamy intensywnie w tej chwili przyspieszać – potwierdził prezes miedziowej spółki.

10 miliardów na rozwój – ale to dopiero początek

Szacuje się, że reforma podatkowa pozostawi w KGHM dodatkowe 10 miliardów złotych w ciągu najbliższych 10 lat. Jak podkreślają przedstawiciele spółki – to tylko część planowanych nakładów inwestycyjnych.

– To jest dodatkowe 10 miliardów. Całkowite nakłady inwestycyjne KGHM-u w ciągu najbliższych 10 lat to wielokrotnie więcej niż te 10 miliardów  – zaznaczył Andrzej Szydło.

Ulga podatkowa będzie miała charakter stopniowy: w pierwszych trzech latach zastosowana zostanie ulga kwotowa, a następnie wprowadzona zostanie ulga inwestycyjna. Taka konstrukcja ma zachęcać do dynamicznego realizowania kolejnych projektów.

Korzyści dla regionu i całej gospodarki

Efekty reformy mają być odczuwalne nie tylko w bilansie KGHM, ale także w regionie i w skali całej gospodarki. Inwestycje w szybkie udostępnienie nowych złóż i modernizację hut wygenerują tysiące miejsc pracy – nie tylko bezpośrednio w spółce, ale również u licznych podwykonawców.

– Niewątpliwie utworzymy nowe miejsca pracy, czy też powstaną nowe miejsca pracy niekoniecznie w KGHM-ie. Natomiast będziemy mieli bardzo duże zapotrzebowanie na wykonawców zewnętrznych – mówił Robert Kropiwnicki.

Dodatkowe wpływy z CIT, PIT i podatków lokalnych zrekompensują ubytek wynikający z niższego podatku od kopalin. Co więcej – reforma zapewni stabilność zatrudnienia i długofalową obecność przemysłu wydobywczego w regionie. – To naprawdę dla nas bardzo istotne. To będzie dostęp do nowych złóż i to pokazuje, że perspektywa naszego regionu jest stabilna – podkreślił Kropiwnicki.

Nowy etap w historii KGHM

Jak wskazał prezes Andrzej Szydło, wprowadzane zmiany nie są jednorazową ulgą podatkową, ale elementem gruntownej, strategicznej reformy.

– To nie jest zastrzyk witaminy C, tylko reforma o długofalowym znaczeniu. Perspektywa życia KGHM-u byłaby o wiele krótsza, niż w przypadku zmian, które zostaną wprowadzone – zaznaczył prezes KGHM.

Reforma podatku miedziowego to krok, który może otworzyć przed KGHM nową erę – z inwestycjami w rozwój, nowoczesność i bezpieczeństwo surowcowe Polski. A dla regionu Zagłębia Miedziowego oznacza ona trwałą stabilizację i impuls gospodarczy na dziesięciolecia.

KD


 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

jaja

2 1

Niemcy nie lubią konkurencji. Więc horyzont idzie ku prywatyzacji. Na początek wielka inwestycja, póżniej sprzedaż. Tak było z większością zakładów w latach 90-tych. Przykładem jest cukrownia w Głogowie. Pompowanie siana na modernizacje a niemiec wziął gotowca. Co wy myślicie że to wszystko jest robione dla regionu? dla pracowników? dla układu zbiorowego ? śmiech na sali......Nie będzie nic

19:04, 26.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Donald Donald

1 1

Cóż obiecać można.

19:29, 26.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rafał Rafał

2 1

Obiecanki cacanki a *%#)!& radość,kto jeszcze wierzy politykom PO,jedno kłamstwo przykrywają drugim, żałosne to wszystko,szkoda tylko naszej ojczyzny.

20:26, 26.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GLOS GLOS

1 0

Tylko NAWROCKI

00:17, 27.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KłopiwnickiKłopiwnicki

0 0

A po wyborach nowy prezes

03:26, 27.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiS obniżył PiS obniżył

0 0

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu państwa, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. Obniżenie podatku od niektórych kopalin o 15 proc. było jednym z punktów umowy zawartej w woj. dolnośląskim między PiS a Bezpartyjnymi Samorządowcami po ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Ponadto w ub. roku rząd przyjął projekt umożliwiający firmom wydobywczym dokonywanie darowizn w wysokości do 5 proc. wartości podatku od kopalin na rzecz lokalnych samorządów.

03:44, 27.05.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Dla przypomnieniaDla przypomnienia

0 0

A było to w 2019

03:45, 27.05.2025

0%